گزارش حضور ایران در چهل و پنجمین نشست ISO/IEC JTC1

چهل ‏و پنجمین نشست عمومی JTC1 پس از سپری شدن دوران پاندمی و برای دومین بار، به صورت ترکیبی (حضوری و مجازی) در شهر پااستوم کشور ایتالیا برگزار شد. جمهوری اسلامی ایران هم برای ششمین بار در این سلسله نشست‌ها شرکت کرد. اهمیت نشست‌های عمومی به این دلیل است که نقش تعیین‌کننده‌ای در برنامه‌ریزی و هدایت مجموعه فعالیت‌ها و پروژه‌های JTC1 در کوتاه‌مدت و بلندمدت ایفا می‌کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، «علی آذرکار»، مدیر کمیته فنی فناوری اطلاعات (ساختار متناظر ISO/IEC JTC1 در ایران) ضمن اعلام این خبر، گفت: بر اساس فرآیند موجود، همه تصمیمات اتخاذ شده این نشست در قالب یک قطعنامه (Resolution) تدوین و مصوب می‌شود.
آذرکار اشاره کرد که مهم‏ترین مصوبه نشست مذکور، تصویب تشکیل یک کمیته فرعی جدید (SC 44) با عنوان «فناوری اطلاعات برای شهرهای هوشمند» بود که پیشنهاد اولیه آن توسط کشور چین ارائه شد. نظرات مخالف و موافق متعددی از سوی نمایندگان کشورها در خصوص تشکیل این کمیته فرعی مطرح شد که حدود یک روز از پنج روز نشست را به خود اختصاص داد.
او در ادامه گفت: با این حال در جمع‏بندی نهایی، تشکیل این کمیته فرعی با ۴ رای مخالف (آمریکا، ژاپن، هند و آلمان)، ۴ رای ممتنع (فنلاند، انگلیس، کره و فرانسه) و ۱۷ رای موافق (از جمله جمهوری اسلامی ایران)، از مجموع ۲۶ کشور عضو P حاضر در نشست، مصوب شد.
شایان ذکر است که موضوع «شهر هوشمند» پیش از این در قالب گروه کاری ۱۱ (WG11) ذیل خود JTC1 و با دبیری کشور چین فعالیت داشت که با این تصمیم جایگاه و محدوده عملکرد آن گسترش پیدا می‌کند.
شرح وظایف مصوب این کمیته فرعی عبارت است از: (۱) فعالیت به عنوان نقطه کانونی و حمایتی برنامه‌های استانداردسازی JTC1 در زمینه فناوری اطلاعات برای شهرهای هوشمند؛ (۲) ارائه راهنمایی‌های لازم به JTC1، ISO و IEC و سایر نهادهای تولیدکننده برنامه‌های‌ کاربردی فناوری اطلاعات برای شهرهای هوشمند.
با توجه به حمایت جمهوری اسلامی ایران از تاسیس این کمیته فرعی، مدیر کمیته فنی فناوری اطلاعات از همه نهادهای تخصصی و افرادی که علاقه‌مند به مشارکت در تدوین استانداردسازی این حوزه هستند، تقاضا کرد تا درخواست‌ خود را به آدرس sec@isiri-ittc.ir ارسال کنند.
همچنین طبق قطعنامه مصوب، مقرر شد تا نشست آتی (چهل و ششم) ISO/IEC JTC1 از ۱۳ تا ۱۷ نوامبر سال ۲۰۲۳ (۲۲ تا ۲۶ آبان ۱۴۰۲) در برلین و به صورت ترکیبی برگزار شود. لازم به ذکر است که این نشست‌ها تا پیش از سال ۲۰۱۹ یک بار در سال (در ماه نوامبر) و به صورت کاملاً حضوری برگزار می‌شد. با توجه به توسعه سریع فناوری اطلاعات و نیاز به تصمیم‌گیری‏های به موقع، از آن سال به بعد این نشست دو بار در سال (می و نوامبر) برگزار می‌شود. همچنین نشست پیشین JTC1 به صورت ترکیبی و از ۱۴ تا ۱۸ نوامبر ۲۰۲۲ (۲۳ تا ۲۷ آبان ۱۴۰۱) در توکیو برگزار شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا