۱۰ برابری تراکنش فین تک ها در ایران

تراکنش فین تک ها در ایران به مدت یک سال ۱۰ برابر شده است.

به گزارش سیارنیوز و به نقل از خبرنگار کالا سودا، فین تک ها توانسته اند در مدت یک سال تراکنش های خود را ۱۰ برابر افزایش دهند.

تراکنش هزاران میلیاردی اینترنتی در ایران 

در ایران روزانه هزاران میلیارد تومان تراکنش اینترنتی انجام می شود که نشان از ۱۰ برابر شدن تراکنش فین تک ها در کشور در یک سال گذشته دارد. گسترش این تراکنش ها در زمینه همکاری فین تک ها با نهادهای مختلف نیز تاثیر گذار بوده است. در این رابطه اعلام شده که تمام بانک ها که بخشی از اقتصاد سنتی بودند و ساختمان می خریدند، امروز فین تک می خرند. همچنین، امروز شرکت های بیمه نیز به سمت فروش آنلاین بیمه رفته اند و می خواهند با فین تک ها بیمه نامه بفروشند.

فین تک چیست؟

فین‌تک یا فناوری مالی همان کاربرد نوآورانه فناوری در ارائه خدمات مالی است. فین‌تک یک صنعت در فضای اقتصادی است و به شرکت هایی اتلاف می شود که با کاربرد تکنولوژی تلاش می‌کنند خدمات مالی را کارآمدتر کنند. کاهش هزینه‌ها (در عین حفظ کیفیت و افزایش سرویس‌های مالی)، حذف بروکراسی‌ها و شکستن محدودیت‌های زمانی و جغرافیایی و توانایی هوشمندانه در ارزیابی خطرها و ریسک‌های احتمالی از جمله اهداف فین تک ها تلقی می شوند.

پرداخت، پول و ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت‌کوین، ولث‌تک یا کسب‌وکارهای فناوری مربوط به بورس و سرمایه‌گذاری، مدیریت مالی شخصی، قرض دادن و تأمین سرمایه جمعی، انتقال بین‌المللی پول یا رمیتنس‌ها، بانکداری روزمره و بانک‌های بدون شعبه، اینشورتک یا کسب‌وکارهای فناوری بیمه و رگ‌تک یا کسب‌وکارهای مربوط به قانون‌گذاری زیرشاخه های فین تک محسوب می شوند.

در ایران در تمامی زیرشاخه‌های فین‌تک استارتاپ‌های شاخصی فعالیت می‌کنند. ضوابط فعالیت فین‌تک‌های پرداختی با نام پرداخت یاران در مهر ۹۶ توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران منتشر شده و  انجمن فین‌تک یکی از تشکل‌های تأثیرگذار در به رسمیت شناخته شدن کسب و کارهای فین‌تک در ایران تلقی می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Search