5 نکته که هر سرمایه گذار کریپتو باید بداند

۵ نکته که هر سرمایه گذار کریپتو باید بداند

اگر آماده هستید که خود را به یک سرمایه گذار کریپتو تبدیل کنید، راهنمای ما می‌تواند به شما کمک کند تا خطرات رایج را کنترل کنید.

به گزارش سیار نیوز، ارزهای دیجیتال به سرعت در حال تبدیل شدن به یک ابزار داغ برای بعضی از افرادی است که تمایل به کسب درآمد از طریق سرمایه گذاری در سکه دیجیتال دارند. کریپتو هم بحث برانگیز است و می‌تواند به شدت فرار باشد.  برای بعضی، بیت کوین، استیبل کوین و NFT ها نشان دهنده گامی رو به جلو برای سرمایه گذاران است، نوعی «Money 2.0». طرفداران به پتانسیل کریپتو برای دموکراتیک کردن امور مالی و قدرت بخشیدن به متاورس اشاره می‌کنند.  برای دیگران، ارز دیجیتال به سادگی شکل جدیدی از یک کلاهبرداری قدیمی است که برای کلاهبرداری و کلاهبرداری آماده شده است.  با این حال بعضی دیگر کل تلاش را حباب خالی می‌دانند که قرار است بترکد.

به زبان ساده، رمزارز یک توکن دیجیتالی است که مالکیت آن بر روی یک بلاک چین ثبت می‌شود، یک دفتر کل نرم‌افزار توزیع‌شده که هیچ‌کس آن را کنترل نمی‌کند. این برای ایمن‌تر کردن آن در تئوری طراحی شده است. بیت کوین و اتریوم ۲ اصل شناخته شده ارزهای دیجیتال هستند، اما بیش از ۱۸۰۰۰ توکن با نام‌های مختلف معامله می‌شوند (دوج کوین یکی از نمونه‌های بدنام است).

علیرغم افزایش قیمت‌ها و فقدان مقررات، ارز دیجیتال به عنوان مرز مالی بعدی در حال حرکت به سمت جریان اصلی است.

تحولاتی مانند تمایل رئیس جمهور جو بایدن به بررسی یک دلار دیجیتالی ایالات متحده به تبلیغات چند میلیون دلاری Super Bowl بر تمایل روزافزون موسسات قدرتمند دولتی و شرکتی برای مشروعیت بخشیدن سریع به کریپتو به روشی مشابه سهام و اوراق قرضه تاکید می‌کند.

5 نکته که هر سرمایه گذار کریپتو باید بداند
۵ نکته که هر سرمایه گذار کریپتو باید بداند

اما آیا این، ارز دیجیتال را به سرمایه‌گذاری هوشمندانه‌ای برای شما تبدیل می‌کند؟

گری والش، معاون ارشد آموزش سرمایه‌گذاران در سازمان تنظیم مقررات صنعت مالی، می‌گوید: «ارزهای رمزپایه یکی از آن دسته از سرمایه‌گذاری‌هایی است که از حمایت‌های سنتی سرمایه‌گذار برخوردار نیستند. آنها خارج از حوزه معاملات اوراق بهادار هستند.»

متخصصان هشدار می‌دهند که سرمایه گذاران کریپتو نباید بیش از آنچه می‌توانند از دست بدهند و برای ارزهای رمزنگاری‌شده، که محافظ‌های کم و دام‌های فراوان و سابقه‌ای نامناسب ارائه می‌کند، هزینه کنند.

اگر به فکر افزودن رمزارز به مجموعه خود هستید، قبل از شروع به ۵ نکته که هر سرمایه گذار کریپتو باید بداند دقت کنید:

۵ نکته که هر سرمایه گذار کریپتو باید بداند

به عنوان یک سرمایه گذار کریپتو چگونه سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال را شروع کنم؟

ساده‌ترین راه برای شروع در دنیای سرمایه‌گذاری‌های کریپتو، استفاده از دلار آمریکا برای خرید یک ارز دیجیتال با استفاده از یک صرافی محبوب مانند Coinbase، Binance یا FTX است. تعداد انگشت شماری از برنامه‌های پرداخت معروف، از جمله Venmo، PayPal و Cash App، به شما امکان خرید و فروش ارز دیجیتال را می‌دهند، اگرچه آنها معمولاً عملکرد محدود و کارمزد بالاتری دارند.

چه از Coinbase، Binance، Venmo یا PayPal استفاده کنید، باید بعضی از اطلاعات شخصی و مالی حساس را از جمله فرم رسمی شناسایی ارائه دهید. (شهرت بیت کوین برای تراکنش‌های ناشناس بسیار زیاد است.)

هنگامی که حساب شما راه‌اندازی شد، انتقال پول به آن از بانکتان بسیار ساده است و مانع ورود بسیار کم است: حداقل مبلغ معامله ۲ دلار در کوین بیس و ۱۵ دلار در بایننس است.

سرمایه گذاری رمزارز
سرمایه گذاری رمزارز

چند درصد از پورتفولیوی من باید در کریپتو باشد؟

به گفته سزار فراکاسی، مدیر ابتکار بلاک چین در دانشگاه تگزاس، آستین، کریپتو بسیار جدید است، هنوز داده‌های کافی برای تصمیم‌گیری در مورد اینکه چه مقدار از پورتفولیوی شما «باید» در ارزهای دیجیتال باشد، وجود ندارد.

فراکاسی گفت: «ما به چندین دهه سود نیاز داریم تا بفهمیم آیا یک دارایی خاص در یک سبد خوب است یا خیر. ما می‌دانیم که به طور متوسط سهام حدود ۶ درصد بیشتر از اوراق قرضه بازدهی دارد. این به این دلیل است که ما ۶۰ تا ۱۰۰ سال فرصت داشته‌ایم تا میانگین بازده سهام و اوراق قرضه را ببینیم.»

مانند همه تصمیمات سرمایه‌گذاری، میزان سرمایه‌گذاری شما در ارزهای دیجیتال به میزان تحمل ریسک شما بستگی دارد. اما متخصصان سرمایه‌گذاری پیشنهاد می‌کنند که سرمایه‌گذاران میزان قرار گرفتن در معرض خود را پایین نگه دارند، حتی برای کسانی که همه چیز در این فناوری هستند. Anjali Jariwala، یک برنامه ریز مالی معتبر و موسس Fit Advisors، توصیه می‌کند که مشتریان بیش از ۳٪ از سبد خود را به ارزهای دیجیتال اختصاص دهند.

کریپتو
کریپتو

ریسک سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال چیست؟

قبل از سرمایه‌گذاری در کریپتو، باید بدانید که تقریبا هیچ محافظتی برای سرمایه‌گذاران رمزنگاری وجود ندارد. از آنجایی که این ارز مجازی بسیار ناپایدار است و ناشی از هیاهو است، این یک مشکل است. گرفتار شدن در توییت‌ها، ویدیوهای TikToks و YouTube که آخرین سکه‌ها را تبلیغ می‌کنند، آسان است، اما هجوم آدرنالین ناشی از افزایش بازار به راحتی با یک سقوط چشمگیر از بین می‌رود.

شما باید مراقب کلاهبرداری‌های رمزنگاری باشید. یکی از طرح‌هایی که اغلب استفاده می‌شود پمپ و تخلیه است که در آن کلاهبرداران مردم را تشویق به خرید یک توکن خاص می‌کنند و باعث افزایش ارزش آن می‌شوند. زمانی که این کار انجام می‌شود، کلاهبرداران به فروش می‌رسند و اغلب قیمت را برای بقیه پایین می‌آورند. این کلاهبرداری ها برجسته هستند و در سال ۲۰۲۱ بیش از ۲.۸ میلیارد دلار ارز دیجیتال را تصاحب کردند.

از منظر سیاست فعلی دولت ایالات متحده، شما تنها هستید. در این زمان، دولت هیچ گونه محافظت از سپرده‌گذاری برای رمزارزها را مانند حساب‌های بانکی انجام نمی‌دهد. این ممکن است پس از فرمان اجرایی بایدن در ماه مارس تغییر کند که به سازمان‌های دولتی دستور داد تا خطرات و مزایای بالقوه دارایی‌های دیجیتال را بررسی کنند.

بهترین چیزی که می‌توانیم بگوییم، تنها یک شرکت بیمه کریپتو ارائه می‌کند: بیمه نقض، که Crypto Shield آن قول می‌دهد حساب‌های شما را از هک پوشش دهد. شرکت‌های دیگر، مانند Coincover، محافظت در برابر سرقت را ارائه می‌کنند که در صورت وجود فعالیت مشکوک در حساب شما به شما هشدار می‌دهد.

Coincover تضمینی با پشتوانه بیمه دارد که در صورت شکست فناوری آن، مبلغی را که واجد شرایط دریافت آن هستید، به شما بازپرداخت می‌کند که بستگی به سطح محافظتی دارد که کیف پولی که استفاده می‌کنید، ارائه می‌دهد. (نه Coincover و نه بیمه Breach شما را در برابر کلاهبرداری بیمه نمی‌کنند.)

علیرغم همه هیاهوها، کلاهبرداری‌ها و خطرات ذاتی در این بازار، فراکاسی همچنان فکر می‌کند که ارزهای دیجیتال آینده مناسبی در پیش دارند.

فراکاسی گفت: «من فکر می‌کنم ارز دیجیتال راه‌حلی برای بعضی از مشکلات بخش مالی سنتی دارد. سیستم مالی فعلی و سنتی غیرشامل است، کند و گران است و متصدیان، از جمله بانک‌های بزرگ و موسسات مالی، اساساً کنترل زیادی دارند. من فکر می‌کنم رمزارز مکانی است که از طریق آن می‌توانید سیستم را شکست دهید.»

ریسک سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال
ریسک سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

اگر از معاملات کریپتو درآمد کسب کنم، آیا باید مالیات بپردازم؟

بله. چه در حال خرید، فروش یا مبادله رمزنگاری باشید، IRS می خواهد در مورد آن بداند. بدهی مالیاتی شما به وضعیت خاص شما بستگی دارد، اما سرمایه‌گذاری‌های رمزنگاری به طور کلی مانند سایر سرمایه‌گذاری‌ها از جمله سهام و اوراق قرضه در نظر گرفته می‌شود.

اگر کریپتو را با نوع دیگری از رمزارزها نفروختید یا مبادله نکردید، نیازی به گزارش در اظهارنامه مالیاتی خود ندارید. خرید و نگهداری نیز نیازی به گزارش ندارد. با این حال، اگر کریپتو فروختید یا مبادله کردید، باید هرگونه سود یا زیان متوجه شده را گزارش دهید، درست مانند سهام و اوراق قرضه.

افزودن معاملات کریپتو، اظهارنامه مالیاتی شما را آسان‌تر نمی‌کند. اما نرم‌افزارهای مالیاتی معروف مانند TurboTax، CoinTracker و Koinly اکنون با کیف پول‌ها و صرافی‌ها متصل می‌شوند تا به طور خودکار دارایی‌ها، فروش‌ها و نقل و انتقالات ارزهای دیجیتال شما را ردیابی کنند.

معاملات کریپتو
معاملات کریپتو

آیا راهی برای یادگیری کریپتو بدون سرمایه‌گذاری روی خود ارزها وجود دارد؟

خرید توکن ساده‌ترین رویکرد برای ارزهای دیجیتال است. اما فرصت‌های دیگری برای کاوش در دنیای کریپتو وجود دارد و در عین حال به طور بالقوه از پول شما در برابر نوسانات چرخشی محافظت می‌کند.

در اینجا تعدادی از جایگزین‌ها وجود دارد:

خرید سهام شرکت‌های ارز دیجیتال

بسیاری از شرکت‌ها در فضای رمزنگاری به صورت عمومی معامله می‌شوند. خرید سهام Coinbase Global یا PayPal Holdings به جای خود سکه به شما این امکان را می‌دهد که از درآمدهای تجاری این شرکت‌ها که تا حدی توسط رمزارز تولید می‌شود، بهره‌مند شوید. همچنین می‌توانید سهام شرکت‌هایی را که سخت‌افزارهای مرتبط با رمزنگاری تولید می‌کنند، مانند Nvidia و AMD خریداری کنید.

روی ETF یا مشتقات ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید

صندوق‌های سرمایه‌گذاری تخصصی مبادله‌ای یا ETF ها برای ارزهای دیجیتال در دسترس هستند. ETF ها سبدهایی از اوراق بهادار مانند سهام، کالاها و اوراق قرضه هستند که از یک شاخص یا بخش، در این مورد، رمزارز پیروی می‌کنند. آتی‌ها و گزینه‌ها هم برای بعضی از محصولات کریپتو در دسترس هستند، اگرچه این انواع پیشرفته وسایل نقلیه سرمایه‌گذاری با خطرات خود همراه هستند.

روی ETF یا مشتقات ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید
روی ETF یا مشتقات ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کنید

در کریپتو کار پیدا کنید

LinkedIn، Indeed و Monster هزاران شغل را در رمزارز فهرست می‌کنند. چه یک پیشینه مالی سنتی داشته باشید یا یک مهندس نرم‌افزار باشید، بازار کار بلاک چین رونق دارد. همچنین کریپتوکارنسی جابز، یک هیئت شغلی اختصاص داده شده به مشاغل بلاک چین وجود دارد.

اینکه آیا در آب‌های رمزنگاری غوطه ور شوید در نهایت به شما بستگی دارد، اما به خاطر داشته باشید که این تنها جایی برای شروع سفر سرمایه‌گذاری شما نیست و فراتر از کریپتو، دارایی‌های دیجیتال دیگری هم وجود دارد که باید در نظر گرفته شود، از جمله NFT. اما اگر این کار را انجام دادید، حتماً روی یک کیف پول خوب سرمایه‌گذاری کنید تا ارز دیجیتال خود را ایمن نگه دارید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا