۸۰ کسب و کار فعال حوزه رمزارز آماده برای خودتنظیم گری

تا کنون بیش از ۸۰ کسب و کار فعال در زمینه تبادل رمزارزها آمادگی خود را برای خودتنظیم گری اعلام کرده و از انجمن بلاکچین معرفی نامه اخذ شده است. “مهکامه شریف زاده” عضو هیئت مدیره انجمن بلاک چین ایران در گفتگو با زیمانیوز در خصوص وضعیت خودتنظیمگری در انجمن بلاکچین ایران و استقبال کسب و کارها گفت: با توجه به اهمیت موضوع و استقبال همه کسب و کارهای قانونمند از این ابلاغیه، کمیته ای تحت عنوان کمیته خودتنظیمگری در انجمن بلاکچین ایران بعنوان یکی از ۳ تشکل خودتنظیمگر شکل گرفت تا شیوه رسیدگی به درخواست ها در همان روزهای اولیه ساز و کار مشخصی یابد. وی معتقد است: خودتنظیمگری انحصاری و غیرسالم نتیجه معکوس خواهد داشت در حالی که خودتنظیمگری سالم موجب بروز فرایند غیر خطی عملکردی در سازمان ها و از بین رفتن تمرکز در تصمیم گیری های انحصاری است.

وضعیت خودتنظیمگری در انجمن بلاکچین ایران به چه صورت است؟

با توجه به ابلاغیه مرکز توسعه تجارت الکترونیکی شماره: ۲۴۰۳۴۴ تاریخ ۱۴۰۲/۰۲/۲۴، مبنی بر سازوکار اینماد کسب و کارهای رمزارز که بر اساس آن کسب و کارها ملزم به رعایت تمامی قوانین مقررات و ضوابط مصوب هستند، وظیفه نظارت بر کسب و کارهای معرفی شده توسط هر تشکل بر عهده آن تشکل به عنوان نهاد خود تنظیم گر (SRO) خواهد بود. همچنین با توجه به اهمیت موضوع و استقبال همه کسب و کارهای قانونمند از این ابلاغیه، کمیته ای تحت عنوان کمیته خودتنظیمگری در انجمن بلاکچین ایران بعنوان یکی از ۳ تشکل خودتنظیمگر شکل گرفت تا شیوه رسیدگی به درخواست ها در همان روزهای اولیه ساز و کار مشخصی یابد.

استقبال کسب و کارها از این موضوع و بحث خودتنظیمگری به چه صورتی بود؟

در همان روزهای ابتدایی این موضوع، اطلاع رسانی از سمت انجمن به کسب و کارها صورت پذیرفت و کماکان نیز ادامه دارد که کماکان در فراخوان های مختلف این موضوع را به کسب و کارها اطلاع رسانی میکنیم. تا کنون بیش از ۸۰ کسب و کار فعال در زمینه تبادل رمزارزها آمادگی خود را برای خودتنظیمگری اعلام کرده و تا کنون از انجمن بلاکچین معرفی نامه اخذ شده است. همچنین گزارشی از عملکرد این کمیته محیا شده است که در اختیار نهادهای حاکمیتی قرار گیرد و شفافیت عملکرد و تعامل را میان تشکل ها و نهادهای ذیصلاح رقم زند.

ارتباط موضوع خودتنظیمگری با معرفی نامه هایی که از تشکل ها برای بارگزاری در اینماد ارسال میشود چیست؟

مطابق نامه ای که به آن استناد و اشاره شد، قرار است کسب و کارها پس از درخواست خودتنظیمگری به تشکل ها، (البته برای کسب و کارهایی که مورد تایید قرار می گیرند)، معرفی نامه هایی جهت بارگزاری در سامانه اینماد تعلق گیرد. متاسفانه این روال مدتی است که در تشکل ها پیگیری و اطلاع رسانی می شود اما در اینماد به بن بست خورده است و روال بارگزاری ها و نیز رسیدگی در سامانه اینماد در مرحله قانونمندی کسب و کار متوقف می شود.این در حالی است که کسب و کارها در این زمان گمراه شده و ادامه مسیر از عهده تشکل خارج می شود و پیشرفتی هم سمت حاکمیت نداشته است.

به تعویق افتادن رسیدگی به صدور اینمادها و معرفی نامه های کسب و کارها چه چالش هایی را به وجود آورده است؟

در حال حاضر انجمن بلاکچین در حال رسیدگی و پاسخ گویی به کسب و کارها در این مورد است اما طولانی شدن این فرایند در عین ابلاغ و عدم پیگیری به موقع، موجب نا امیدی کسب و کارها و در عین حال ایجاد هرج و مرج در فرایند نظارت و اقدام است. لذا طی این مدت برخوردهای سلیقه ای ناشی از عدم شفافیت صحیح در قانونگذاری و اختلاف نظرهای متعدد در فرایند اجرایی صحیح، موجب بر هم زدن نظم و اقدامات پیش اجرایی شده است. در این زمان وضعیت کسب و کارهای جدید الورود به این حوزه معلوم نیست و درگاهی به آنها تخصیص داده نمی شود و از طرفی درگاه برخی فعالان نیز مسدود شده است. بزرگترین مشکل در حال حاضر این است که اقدام اجرایی از پیش تعیین نشده ای بدون هماهنگی با تشکل ها صورت می پذیرد و راه پیگیری و پاسخ گویی برای آن مشخص نمی شود. شیوه به گونه ای شده که ابتدا مشکل به وجود می آید، سپس باید بررسی کنیم ببینیم مشکل از سمت کدام نهاد بوجود آمده است، سپس وارد مذاکره و پیگیری شویم؛ اکثرا پاسخ ها ناشی از عدم هماهنگی دستگاه ها و نهادهای ناظر است و در پایان، نامه نگاری ها و پیگیری ها با سربار اضافی بالایی به شکایات کسب و کارها و ضرر سنگین آنها منجر میشود.

وضعیت خودتنظیمگری را به چه صورتی ارزیابی میکنید؟

اینکه وارد بحث خودتنظیمگری شده ایم به نوبه خود دستاورد بزرگ و اقدام بسیار شایسته ای است که نظرها به سمت آن جلب شده است و انشالله برکات اجرایی خودتنظیمگری در سایر حوزه ها نیز بروز کرده و قطعا اثرگذاری بالایی در رفع چالش ها و بهبود عملکردها خواهد داشت. اما اینکه خودتنظیمگری به چه صورتی اجرایی شود از همه چیز مهمتر است. خودتنظیمگری انحصاری و غیرسالم نتیجه معکوس خواهد داشت در حالی که خودتنظیمگری سالم موجب بروز فرایند غیر خطی عملکردی در سازمان ها و از بین رفتن تمرکز در تصمیم گیری های انحصاری است. در حال حاضر تعامل بالایی میان نهادهای حاکمیتی و تشکل های مرتبط با رمزارز شکل گرفته است که همکاری موثر و مفیدی را رقم زده است و بسیاری از چالش های ۲ طرف در این تعامل پیگیری و حل و فصل شده است. امیدوارم هر چه سریعتر روال اجرایی خودتنظیمگری نهایی شود و قابلیت های سازمان ها در اجرای صحیح و سالم آن بالاتر رود تا حجم بالای مشکلات سربار ناشی از این کندی عملکرد در نهادهای حاکمیتی که در حال حاضر بر دوش کسب و کارها افتاده است و آنها را متضرر کرده نیز حل شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Search