واکنش انجمن بلاک چین

واکنش انجمن بلاک چین به طرح مجلس

انجمن بلاک‌چین در نامه‌ای به کمیسیوین اقتصادی مجلس به صورت صریح با «پیش‌نویس طرح ساماندهی و توسعه رمزدارایی‌ها» مخالفت کرد.

به گزارش زیمانیوز، انجمن بلاک‌چین در واکنش به کمیسیوین اقتصادی مجلس در نامه ای با «پیش‌نویس طرح ساماندهی و توسعه رمزدارایی‌ها» مخالفت خود را اعلام کرد.

از نظر کارشناسان انجمن بلاک‌چین این پیش‌نویس می‌تواند تبعات اقتصادی و امنیتی جدی در سطح ملی کشور داشته باشد.

بر اساس این گزارش در این نامه به رویکرد مجوز محوری در زمینه رمزدارایی‌ها اشاره شده است که یک رویکرد قدیمی در این حوزه به شمار می‌آید و عملا به دلیل پویایی و سرعت پیشرفت این رویکرد چندان موثر نخواهد بود. اعضای انجمن به رویه خودتنظیم‌گری که با حمایت پلیس فتا فراجا و همچنین وزارت اطلاعات در حال انجام است اشاره کرده است طبق آنچه در این نامه آمده کسب‌وکارهای قانون‌پذیر توسط ۳ تشکل (انجمن بلاک‌چین، فین‌تک و سازمان نصر) به سازمان توسعه تجارت الکترونیکی معرفی می‌شوند . از نظر نگارندگان نامه این روش تنظیم‌گری بهترین روش تنظیم‌گری برای این حوزه است.

در این نامه آمده است: « با توجه به نحوه نگارش سند و حتی بدعت‌هایی در تعاریف که در زیست بوم هیچ‌ کشور دیگری وجود ندارد و زمینه را از قبل برای ورود کسب و کارهای مشخص و معین به‌وجود می‌آورد. گویا کمیسیون اقتصادی مجلس قوانین تحریم‌های بین‌المللی S722 سیاهچاله تحریم ـ کاتسا­ـ H.R 3364 ایلسا و قوانین تحریم U_Turn خزانه‌داری آمریکا که همگی هم‌پوشانی بین‌المللی دارند را به صورت کامل فراموش کرده‌اند و رویکرد پوسیده مجز محوری را مجددا درپیش‌گرفته‌اند.»

طبق این نامه: «… هر گونه اقدامی که با مجوز محوری در این کشور صورت گیرد، پای نهادی مانند FDD آمریکا را به کشور ما باز می‌کند. این نهاد بین یک درصد تا ۵ درصد از شناسایی متقن مالی شرکت‌هایی که مجوز گرفته‌اند را در صورت مسدودسازی، به گزارش دهنده به عنوان پاداش ارائه می‌دهد.»

در این نامه به صورت جدی نسبت به مشارکت نگرفتن نهادهای خصوصی در تدوین این پیش‌نویس انتقاد کرده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا