ارتباطات الکترونیکی

ایران به معاهده استفاده از ارتباطات الکترونیکی در قراردادهای بین‌المللی پیوست

ایران عضو رسمی معاهده جهانی استفاده از ارتباطات الکترونیکی در قراردادهای بین‌المللی شد.

به گزارش زیمانیوز، معاهده (کنوانسیون) سازمان ملل متحد با موضوع استفاده از ارتباطات الکترونیکی در قراردادهای بین‌المللی به همت مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و با همکاری وزارت امور خارجه به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

بنابر اعلام دفتر روابط بین الملل این مرکز، ایران به‌ عنوان یکی از اعضای کمیسیون حقوق تجارت بین‌الملل سازمان ملل متحد (آنسیترال)، کنوانسیون استفاده از ارتباطات الکترونیکی در قراردادهای بین‌المللی را امضاء کرد و به‌ عنوان نوزدهمین کشور بعد از روسیه، آذربایجان، سنگاپور، بحرین و … به این معاهده پیوست.

معاهده (کنوانسیون) استفاده از ارتباطات الکترونیکی در قراردادهای بین‌المللی به منظور پیشنهاد راهکارهای عملی و ایجاد بستر حقوقی بین‌المللی در پذیرش ابزارها و اسناد الکترونیکی در انعقاد و اجرای قراردادهای بین‌المللی تهیه شده است و در ذیل قوانین هر کشور اجرا خواهد شد. این معاهده در اواخر سال ۲۰۰۵ در مجمع عمومی سازمان ملل مصوب و کشور ما نیز در سال ۱۳۸۶ آن را امضای موقت نمود.

در سال ۱۴۰۱ با پیگیری‌های انجام شده به صورت مشترک با وزارت امور خارجه، این معاهده به تصویب هیات دولت رسیده و در فروردین ماه ۱۴۰۲ نیز کمیسیون صنایع و معادن مجلس آن را تأیید کرد. ماحصل این تلاش‌ها در ۲۹ شهریور سال جاری در صحن علنی مجلس شورای اسلامی با اکثریت آراء به تصویب نمایندگان مردم رسید.

با ایجاد مقدمات حقوقی عضویت ایران در این معاهده، چشم‌انداز روشنی از توسعه به‌کارگیری اسناد الکترونیکی بین ایران و سایر کشورهای عضو ایجاد می‌شود. لازم به ذکر است با تصویب این لایحه، در گام بعدی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی باید نسبت به ایجاد زیرساخت‌های برقراری این اتصال اقدام نماید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا