فروشگاه اپیک گیمز

مدیر شرکت ولو از رقابت با فروشگاه اپیک گیمز می‌گوید

مدیر و موسس «ولو» (Valve) یعنی «گیب نیوئل» (Gabe Newell) نظر خود را درباره‌ی خوبی‌ها و بدی‌های رقابت استیم و فروشگاه اپیک گیمز به اشتراک گذاشته است.

از اواخر ۲۰۱۸ تاکنون با تاسیس فروشگاه اپیک گیمز، شاهد رقابتی جدی و تنگاتنگ بین این فروشگاه و استیم بوده‌ایم. فروشگاه اپیک گیمز ناگهانی ظهور کرد و با سیاست‌های ویژه‌اش به سرعت رشد کرد؛ یکی از این سیاست‌ها، به انحصار در آوردن عناوین ترد پارتی به طرزی بی‌سابقه است که باعث واکنش‌های مثبت و منفی فراوانی شد و بحث‌های فراوانی را به وجود آورد. اپیک گیمز صریحاً بیان داشته است که یکی از اهدافش غلبه یافتن بر استیم است که مدت‌ها است یک پلتفرم استاندارد در بازار پی‌سی به حساب می‌آید. به‌طور کلی ولو در این زمینه کمتر صحبت کرده و سکوت را ترجیح داده اما ظاهراً این وضعیت کمی تغییر کرده است.

در جلد جدید مجله‌ی Edge که هنوز منتشر نشده و صرفاً قسمت‌هایی از آن به اشتراک گذاشته شده، گیب نیوئل به‌عنوان مدیر و یکی از موسسان ولو راجع به موضوعات مختلفی مورد سوال قرار گرفته و یکی از آن‌ها راجع به فروشگاه اپیک گیمز و رقابت با آن بوده است. وی در کل دید مثبتی نسبت به این موضوع دارد و اظهار داشته که رقابت در نهایت بسیار خوب است اما در اوایل کار می‌تواند جلوه‌ی زشتی به خود بگیرد چون در ابتدای هر رقابتی، رقیب جدید سعی می‌کند رقیبی را که پیش‌تر حاضر و پیشرو بوده به بدترین شکل ممکن نشان دهد تا توجه و اعتبار بیشتری کسب کند که امری طبیعی است.

رقابت بین فروشگاه‌های بازی برای همه عالی است و باعث می‌شود که ما و دیگران صادق باشیم. اما در کوتاه مدت زشت است. این‌گونه هست که «آن‌ها دارند ما را بد نشان می‌دهند». اما در بلند مدت، همه از نظم و تفکر و تدبیری که صورت می‌گیرد سود می‌برند. این یعنی وقتی دیگران می‌آیند و شما را به چالش می‌کشند راجع به کسب و کار خود به فکر می‌افتید.

وی همچنین می‌گوید که از این رقابت ترسی ندارند و چیزی که بیشتر آن‌ها را درگیر می‌کند آن‌هایی هستند که هر کاری می‌کنند تا از هر گونه رقابتی جلوگیری کنند. وی مشخصاً به اپل و اکوسیستم بسته‌ی آن‌ها اشاره می‌کند. وی همچنین ظاهراً به فروشگاه اپیک گیمز انتقاد کرده و گفته است که طراحی یک فروشگاه با کمترین ارزش نرم‌افزاری فایده‌ای ندارد (این فروشگاه به‌خاطر فقدان قابلیت‌های پایه و اساسی همواره مورد انتقاد قرار گرفته است).

ما نه به‌خاطر رقابت، بلکه بیشتر به‌خاطر افرادی که سعی می‌کنند مانع رقابت شوند کنترل خود را از دست می‌دهیم. اگر بپرسید که کدام ترسناک‌تر است، باید گفت افرادی که عاشق شیوه‌ی اپل هستند که همه‌چیز را کنترل می‌کند و انگار اگر آن‌ها نخواهند مامورانی بی‌صورت از ورود محصول شما به بازار جلوگیری می‌کنند یا طراحی یک فروشگاه با کمترین ارزش نرم‌افزاری – چیزهایی که به تجربه‌ی کاربر می‌افزایند و مواردی از این دست.

از اخبار مرتبط اخیر باید اشاره کرد عناوینی از جمله Metro: Exodus که پیش‌تر در انحصار فروشگاه اپیک گیمز بوده‌اند و حال به استیم راه یافته‌اند عملکرد بسیار خوبی را در استیم نیز از خود نشان داده‌اند و همچنین اپیک گیمز هم عناوین رایگان هفته‌ی آینده‌ی فروشگاه خود را اعلام کرده است.

نظر شما راجع به رقابت استیم و فروشگاه اپیک گیمز چیست؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Search