انرژی‌های تجدیدپذیر به‌زودی ذغال سنگ را از چرخه تولید انرژی حذف می‌کنند

انرژی‌های تجدیدپذیر به‌زودی ذغال سنگ را از چرخه تولید انرژی حذف می‌کنند

به گزارش سیارنیوز و به نقل از برات نیوز، شبکه تولید انرژی الکتریکی آمریکا به‌سرعت در حال گسترش است. این امر دلایل متعددی دارد که یکی از این دلایل افزایش تولید انرژی‌های تجدیدپذیر است. از دلایل دیگر می‌توان به کاهش ذخیره انرژی‌های تجدیدناپذیر مثل ذعال سنگ و همچنین تاثیر پاندمیک کووید-۱۹ اشاره کرد. در همین راستا اداره اطلاعات انرژی آمریکا (EIA) این افزایش تولید را تنها به دلیل افزایش مصرف انرژی در فصل بهار، که هرساله اتفاق می‌افتد، محدود نمی‌داند و قضیه را فراتر از اینها می‎‌بیند.

طبق گزارش‌های روزانه این سازمان، از تاریخ ۲۶ مارس امسال، مجموع انرژی تولید شده‌ی نیروگاه‌های بادی، خورشیدی و برق‌آبی آمریکا از انرژی تولیدی ذغال سنگ بیشتر بوده. (باید این را هم اضافه کرد که گزارش‌ها شامل پنل‌های خورشیدی سقفی نمی‌شود) البته منابع گازی همچنان رتبه نخست تولید انرژی را به خود اختصاص می‌دهند و انرژی تولید شده‌ی نیروگاه‌های هسته‌ای در حدود انرژی‌های تجدیدپذیر است.

انرژی تجدیدپذیر

اگر با دقت بیشتری به این گزارش‌ها نگاه بیندازیم، متوجه می‌شویم در این بازه زمانی انرژی‌های تجدیدپذیر سیر صعودی داشتند و انرژی ذغال سنگ روزانه در حال نزول بوده است. در ماه آپریل هرساله کمی کاهش مصرف انرژی را مشاهده می‌کنیم، که امسال به‌دلیل پاندمیک کووید-۱۹ این کاهش حتی شدیدتر هم بوده است. اما به هر حال، با نگاه به آخرین گزارش EIA اینطور به نظر می‌رسد که در سال ۲۰۲۰ انرژی‌های تجدیدپذیر، ذغال سنگ را از چرخه تولید انرژی آمریکا خارج خواهند کرد.

البته به دلیل هزینه‌ی بالای تولید انرژی از منابع گازی، این امکان وجود دارد که در سال ۲۰۲۱ ذغال سنگ دوباره به چرخه تولید انرژی بازگردد و کاهش منابع گازی باعث افزایش قیمت آن شود. ولی به هر ترتیب در سال آینده نیز با وجود افزایش مصرف ذغال سنگ، انرژی‌های تجدیدپذیر در تولید انرژی الکتریکی، بار بیشتری را نسبت به ذغال سنگ به دوش خواهند کشید.

انرژی تجدیدپذیر

البته با وجود اتفاق‌های عجیب و غریبی که در دنیا می‌افتد، مانند همین پاندمیک کووید-۱۹ و تاثیراتش روی اقتصاد و داد و ستدهای تجاری و همچنین ساخت نیروگاه‌های جدید، چنین برداشت‎‌هایی غیرمحتمل است. اما یک چیز غیرقابل‌انکار است و آن هم اینکه در این چند سال اخیر، با گسترش انرژی‌های تجدیدپذیر، تولید انرژی ذغال سنگ رو به افول گذاشته است.

همچنین این هفته، EIA گزارش تولید گاز آلاینده دی‌اکسیدکربن در سال ۲۰۲۰ را منتشر کرد. این گزارش نشان می‌دهد در ماه آپریل، تولید دی‌اکسیدکربن ۵/۷ درصد کاهش داشته اما باز به سیر صعودی خود بازگشته و ۱۱ درصد افزایش یافته است. اما با نگاه کلی به این اعداد و ارقام و مقایسه آن با سال‌های پیش، متوجه می‌شویم کاهش چشمگیر مصرف انرژی ذغال سنگ، تاثیر به‌سزایی روی کاهش تولید آلاینده دی‌اکسیدکربن داشته است. گزارش‌ها میزان کاهش آلایندگی را تا ۲۳ درصد نشان می‌دهند.

انرژی تجدیدپذیر

انتظار می‌رود کاهش تولید آلاینده‌ها، مانند همان چیزی که در زمان رکود اقتصادی مشاهده کردیم، موقت باشد. ولی مقدار بازگشت این آلاینده‌ها به میزان تولید انرژی‌های پاک و بهبود اوضاع اقتصادی، بستگی بسیار دارد. همچنین این احتمال وجود دارد که تاثیر سیستماتیکی که پاندمیک روی کشورها می‌گذارد، موجب شود مصرف انرژی در سال ۲۰۲۲ با جهان سال ۲۰۱۹ کمی متفاوت باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا