سازمان ها

تا روز شنبه اول آذرماه جاری؛ زمان رای گیری ششمین دوره انتخابات سازمان نظام صنفی رایانه ای تمدید شد

زمان رای گیری ششمین دوره از انتخابات سازمان نظام صنفی رایانه ای تا ساعت 17 روز شنبه اول آذرماه جاری تمدید شد .

به گزارش سیارنیوز، ششمین دوره انتخابات سازمان نظام صنفی رایانه ای روز گذشته به صورت آنلاین و برای نخستین بار برگزار شد اما در زمان تعیین شده برای برگزاری این دوره از انتخابات مشکلات فنی رخ داد .

به همین منظور مسوولان برگزاری ششمین دوره از انتخابات سازمان نظام صنفی رایانه ای تصمیم به تمدید زمان رای گیری تا ساعت 17 روز شنبه اول آذرماه گرفتند .

این درحالی است محمد باقر اثنی عشری رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای درخصوص مشکلات فنی رخ داده در برگزاری آنلاین ششمین دوره انتخابات این سازمان نکاتی را خطاب به اعضاء اعلام کرد.

نکته اول:با اوج گيري بيماري كرونا و دستورات صريح ستاد ملي مبارزه با كرونا، برگزاري مجامع عمومي و جلسات با حضور بيش از ١٥ نفر به صورت حضوري ممنوع شده و در همسويي با پروتكل هاي بهداشتي، نشست هاي هيئت مديره سازمان و كميسيون ها نيز در سال ٩٩ به صورت مجازي برگزار شده است.

نکته دوم:دوره سه ساله هيئت مديره سازمان در پايان پاييز ١٣٩٩ خاتمه مي يابد. پيشنهاد تمديد دوره هيئت مديره و تعويق انتخابات به مدت يك سال كه در بسياري از تشكل هاي صنفي مرسوم شده، با مخالفت هيئت مديره و شوراي مركزي سازمان روبرو شد و مصمم به يافتن راهكار جايگزيني (منطبق با شرايط خاص ناشي از شيوع كرونا) براي انجام انتخابات شديم.

نکته سوم:گزينه انتخابات حضوري با صندوق هاي ماشيني و طولاني كردن ساعات راي گيري مورد بررسي قرار گرفت، اما به دليل برآورد حضور بيش از ١٠٠٠ نفر و نيز عدم امكان اجاره محل مناسب با توجه به دستورالعمل هاي ستاد مبارزه با كرونا منتفي شد. اين روش در برخي نظام هاي استاني با جمعيت كمتر و نرخ پايين تر ابتلا به بيماري در حال انجام است.

نکته چهارم: پس از كارشناسي براي انتخابات الكترونيكي بستر بلاكچين، به دليل اعتماد و امنيت برگزيده و با تنها دو شركت صاحب اين فناوري براي انتخابات تهران و كشور توافق شد و به تصويب هيئت مديره و شوراي مركزي سازمان رسيد. استفاده از فناوري هاي نو، نيازمند جسارت و پذيرفتن مخاطراتي است كه مسئوليت اين تحول را پذيرفتيم.

نکته پنجم:انتخابات در استان البرز در چهارشنبه ٢١ آبان به صورت نمونه و در تعداد محدودتر با اين روش با موفقيت انجام و اولين انتخابات اينترنتي بر بستر بلاكچين در كشور به نام استان البرز ثبت شد. هيئت نظارت نرم افزار را در روزهاي مختلف آزمود و چندين مانور برگزار شد.

نکته ششم:در انتخابات روز پنج شنبه ٢٩ آبان تهران، ساعتي پس از شروع سامانه دچار اختلال شد و دسترسي ها قطع يا بسيار كند شد. با دفع بيش از حمله سايبري و رفع اشكالات و ايجاد صف، سامانه از ساعت ١٤٠٠ مجددا بكار گرفته شد، اما مشكلات به صورت كامل مرتفع نشد.

نکته هفتم: در اين زمان گزينه پذيرش شكست، توقف شمارش آرا و انحلال انتخابات بررسي شد كه با مخالفت همه اعضاي برگزاركننده، مصمم شديم با بسيج تمام توان و ياري گرفتن از همكاران ديگرمان مشكلات را برطرف و مسير را با وجود سختي ها و فشارها ادامه دهيم.

نکته هشتم: در ساعت ١٧:٣٠ سامانه راي گيري به پايداري نسبي رسيد و ثبت آرا سرعت گرفت. با توجه به تاخير پيش آمده، تصميم به تمديد زمان راي گيري گرفتيم و براي جلب مشاركت بيشتر و استفاده از ساعات اداري روز شنبه، زمان راي گيري تا ساعت ١٧٠٠ روز شنبه تمديد شد. تا اين زمان مشكل حادي گزارش نشده است.

نکته نهم :همزمان با تهران در استان هاي گيلان، مازندران، همدان، كرمان و قم انتخابات بر بستر بلاكچين با كمترين مشكل برگزار شده كه آمار مشاركت خيره كننده است.

رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای ضمن عذرخواهي از اعضاي صنف بابت مشكلات پيش آمده اعلام کرده است: همكاران مي توانند در زمان باقيمانده نسبت به ثبت راي خود اقدام نمايند.

وی همچنین تاکید کرده است:گزارش فني مسايل پيش آمده در دست تهيه است كه روز شنبه در اختيار عموم قرار خواهد گرفت. پيشگام بودن، پذيرفتن تغيير و سنت شكني نيازمند پرداخت هزينه است و تجربه بدست آمده قطعا راه را براي ديگران هموار خواهد كرد.

پیشرفت و توسعه سازمان نصر درگروی همراهی و همکاری همه اعضاء

همچنین ناصر علی سعادت رییس کمیته برگزاری ششمین دوره انتخابات سازمان نظام صنفی رایانه ای نیز درراستای بروز مشکلاتی در برگزاری انتخابات طی اعلام اطلاعیه ای خطاب به اعضای این سازمان چند نکته را یادآور شد.

نکته اول : در مورد انتخاب شرکت مجری کلا دو شرکت اعلام آمادگی برای انجام انتخابات آنلاین بر بستر بلاک چین داشتند که ققنوس بدلیل حضور چهار نفر از اعضا هییت مدیره و مدیران در کاندیداهای تهران مردود و شرکت همراستا در یک فرصت تنها دو هفته ای جایگزین شد

نکته دوم: اینکار از نظر فنی بخشهای مختلف اعم از سرور و نرم افزارهای پایه و نرم افزار کاربر و نرم افزار پشتیبان (بک اند) و نرم افزار بلاک چین دارد که ۷ سرور در هفت نقطه مختلف مختص بلاک چین است و یک سرور گیرنده درخواستهای کاربران و شناسایی و رای دادن

نکته سوم: بخشهای نرم افزارهای شرکت همراستا همه تست شده بودند و مشکلی نداشتند ولی متاسفانه فرصت مانور واقعی برای تست ارتباطات و سرورهای قبل از روز انتخابات فراهم نبود

نکته چهارم: در روز رای گیری شبکه با سه حمله مواجه شده یک حمله خوشحال کننده و دو حمله مخرب حمله خوشحال کننده استقبال کم نظیر رای دهندگان که ۴ برابر انتخابات قبلی بود و دو حمله مخرب یکی از خارج کشور و دیگری از داخل که با شناسایی این موارد  حمله خارجی در ساعت یک بعدازظهر با همکاری مدیرعامل افرانت مهار و همه داخلی درساعت سه بعدازظهر با همکاری مدیرعامل مخابرات ایران شناسایی و مهار شد اما حمله اصلی که ترافیک بالای رای دهندگان بود همچنان باقی ماند

نکته پنجم: بدخواهان نظام صنفی و آنهایی که بسیار دنبال شکست این رای گیری بودند تمام فشار خود را برای توقف و قبول شکست به مجموعه برگزارکننده و رییس سازمان وارد میکردند که خوشبختانه هییت نظارت با جسارت تمام ایستادگی کرد و با تمدید مدت زمان تا شنبه ۵ بعدازظهر و البته بسیج نیروهای فنی مشکلات سیستم را که ناشی از تقاضای بالا بود برطرف ساخت و ریاست سازمان هم شجاعانه بصورت کتبی عذر خواهی نمود و انتخابات به راه خود ادامه داد و باعث ناخشنودی بدخواهان شد که انشاله شنبه ساعت شش بعدازظهر با اعلام نتایج همه سربلند از این آزمون بیرون خواهیم آمد.

درپایان سعادت رییس کمیته برگزاری این دوره از انتخابات سازمان نظام صنفی رایانه ای ضمن اعلام نکات مهم درخصوص مشکلات رخ داده اظهار کرد:دوستان خوب من این سازمان که خانه همه ماست فقط با همراهی و همکاری و حضور در شرایط بحران به منظور کمک و نه تخریب در جایگاه رفیع خود قرار میگیرد.

0

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن