جیره نویسی، صنعت دامپروری را از ورشکستگی نجات داد

طی ۲ سال گذشته، برخی دامداری‌ها به دلیل هزینه‌های بالای تولید با بحران در صنعت دامپروری مواجه شده و دچار ورشکشتگی شدند و از همین رو به جیره نویسی روی آوردند.

به گزارش زیمانیوز، مدیرعامل شرکت آرپادانه، در نشستی در حاشیه نمایشگاه بین المللی دام و طیور در جمع خبرنگاران گفت: از آنجایی که ۷۰ درصد هزینه های دامداری هزینه خوراک است  کنترل هزینه برای موفقیت در این حوزه رکن بسیار مهمی است.

محبوبه حور افزود: از آنجا که یکی از مباحث مهم در صنعت دامپروری، مساله خوراک دام است، جیره نویسی این امکان را فراهم می‌کند تا تولید بهینه و پر بازده در کنار کاهش هزینه‌های تولید اتفاق افتاده که مجموع این عوامل، فعالیت در صنعت دامپروری را توجیه پذیر کرده و هزینه‌های تولید را به شدت کاهش می‌دهد.

دکترای تخصصی تغذیه دام با اشاره به‌ آن که وی به مدت سالیان متمادی به عنوان مشاور در شرکت‌های دامداری و دامپروری مشغول به فعالیت بوده، یادآور شد: شرکت آرپادانه از سال ۱۳۹۴ فعالیت خود را در حوزه آموزش خوراک دام، آغاز کرده به طوری که مهم ترین دغدغه خود را بر پایه آموزش به این صنعت بنا نهاده است.

وی با اشاره به آن که این شرکت برای امر آموزش از فناوری مدرن و آخرین تکنولوژی روز بهره می‌گیرد، اظهار داشت: در سالیان اخیر، تولید شیر یا گوشت خیلی ارتقا پیدا کرده اما سوال اینجاست که آیا این امر با کاهش هزینه‌های تولید همراه بوده است؟ بالطبع اگر شرایط به گونه‌ای باشد که افزایش روند تولید محصولات دامپروری با کاهش هزینه‌های تولید همراه باشد، دامپرور دیگر با چالشی به نام ورشکستگی مواجه نخواهد شد و از همین رو ارائه آموزش‌های لازم در این خصوص بسیار ضروری است.

حور در پاسخ به اینکه امر آموزش چه تاثیری بر روند فعالیت دامدار داشته و چه عواملی مساله جیره نویسی را بیش تر رواج و توسعه می‌دهد، گفت: در گذشته شرکت‌هایی اقدام به کار جیره نویسی کرده‌اند اما با استقبال کم فعالان این صنعت روبرو شده بود، به همین دلیل اهمیت و ضرورت انجام صحیح جیره نویسی زمانی خود را نشان می‌دهد که آموزش‌های لازم توسط یک جیره نویس خبره صورت گیرد و به بیان دیگر، برای جیره نویسی باید دوره‌های آموزش خاص و حرفه‌ای پشت سر گذاشته شود و در واقع اشکال کار آنجاست که برخی جیره نویسان به کلیت کار خود واقف نبودند.

وی افزود: شرکت آرپادانه با شرکت‌های سنتی و صنعتی به طور همزمان فعالیت داشته و از آنجا که بسیاری از شرکت‌ها از روند کار آرپادانه رضایت کامل داشتند آن را به هم صنفان خود نیز معرفی کرده‌اند به طوری که ما در حال حاضر با بیش از ۵۰۰ دامداری در سراسر کشور ارتباط فعال داریم که نتیجه این اقدام، کاهش هزینه‌های تولید دامداری‌ها بوده است.

مدیرعامل شرکت آرپادانه، در پایان یادآور شد: یکی از مهم‌ترین تاثیراتی که این شرکت در صنعت دامپروری داشته است، تداوم فعالیت شرکت‌هایی بوده که زمانی به دلیل ناتوانی در پوشش هزینه‌های تولید، قصد ترک فعالیت و خروج از این صنعت را داشتند در حالی که هم اکنون به عنوان یکی از دامداری‌های موفق در این عرصه مشغول ادامه فعالیت بوده و به رشد تولید کمک شایانی می‌نمایند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا