دانش راه‌حل‌های ذخیره‌سازی ابری در ایران بومی شد

آمارهای جهانی نشان می‌دهند هر سال ۷۰ میلیون گوشی تلفن همراه به سرقت می‌روند و در مدت زمانی که پاراگراف اول این متن را ‌می‌خوانید، یک لپ‌تاپ نیز دزدیده شده است. جعفر محمدی مدیرعامل شرکت سامانه نگار آتنا در نشست خبری معرفی راهکارهای ذخیره‌سازی ابرینو با اشاره به آمارهای جهانی در حوزه امنیت داده‌ها گفت: هر نیم‌ثانیه یک موبایل به سرقت می‌رود و در هر ۴۳ ثانیه یک لپ‌تاپ دزدیده می‌شود. این در حالی است که اگر تمام موارد مرتبط با سرقت را کنار هم قرار دهیم تنها ۹ درصد از دلایل فقدان اطلاعات را تشکیل می‌دهند. محمدی در ادامه با اشاره به تهدیداتی که متوجه سازمان‌ها و نهادهای بزرگ است، گفت: گاهی این تصور وجود دارد که سازمان‌های بزرگ دچار خطا نمی‌شوند اما جالب است بدانید در ناسا، اطلاعات ارسالی فرود فضاپیمای آپولو ۱۱ طی یک اشتباه انسانی از بین رفت یا در شرکت بزرگی مانند پیکسار که سازنده انیمیشن موفق داستان اسباب‌بازی است، داده‌های کل پروژه بر اثر یک خطا نابود شد. پس اینکه بگوییم سازمان‌های بزرگ به دلیل احتیاطی که دارند دچار این مشکلات نمی‌شوند، صحیح نیست. این اتفاق در کمین داده‌ها است.

 

آسمان نیمه ابری ایران
گلمر بحری مدیرعامل گروه شرکت‌های آتنا در ابتدای این نشست با اشاره به وضعیت سرویس‌های ذخیره‌سازی در ایران گفت: داده‌ها به دو دلیل آلودگی یا حذف، از دسترس خارج می‌شوند و راه‌حل‌های سنتی برای حل این مشکل نیز امکان پاسخگویی در لحظه را ندارند. ضمن اینکه این راه‌حل‌ها غالبا بخش کاربری را پوشش می‌دهند و در بخش سازمانی کار زیادی انجام نشده است. بحری در ادامه با اشاره به راه‌حل‌های موجود که باعث خروج داده‌ها از کشور می‌شوند گفت: ابرینو پس از موفقیت در بخش کاربری تصمیم به ارائه محصول سازمانی گرفت که امکان حفظ داده‌ها درون یک محدوده مشخص سازمانی و کشوری را فراهم می‌کند. این امکان در سرویس‌های ابرینو در نظر گرفته شده تا حتی اطلاعات از سازمان خارج نشود و صرفا بر اساس سطوح دسترسی مشخص قابل استفاده باشد. در این زمینه ما تلاش کردیم هم‌راستا با سرویس‌های جهانی و بر لبه فناوری حرکت کنیم در بخش سازمانی خدماتی را ارائه می‌دهیم که استفاده از آنها با راهکارهای خارجی امکان‌پذیر نیست. زیرا سرویس‌های غیر ایرانی مطابق با نیاز شرکت‌های داخلی طراحی نشده‌اند. به عنوان مثال داده‌ها در برخی از سازمان‌ها باید به صورت آفلاین جریان داشته باشند یا ملاحظات امنیتی در مورد داده‌ها وجود دارد که این مشکلات توسط راهکارهای هیبریدی ما پاسخ داده می‌شود. در عین حال هزینه پهنای‌باند نیز با این روش‌ها به شدت کاهش پیدا می‌کند.

تجارت‌کشی در داده‌ها
اغلب افراد و سازمان‌ها اطلاعات خود را روی هارد درایوها ذخیره کرده‌اند و در هر ۳ ثانیه نیز یک هارد درایو از کار می‌ایستد. زمانی که این اطلاعات را در فضای کسب و کار تحلیل کنیم می‌بینیم که ۶۰ درصد از شرکت‌هایی که با خطرات ناشی از فقدان اطلاعات مواجه شده‌اند طی ۶ ماه کسب و کار خود را تعطیل کرده‌اند. مدیرعامل شرکت سامانه نگار آتنا در این نشست به راهکار پیشگیری از این مشکلات اشاره کرد که در ابتدا با استفاده از هارد‌دیسک‌ها رخ می‌داد و در مراحل بعد با استفاده از نرم‌افزارهای مدیریت اطلاعات و سپس روش‌های تهیه پشتیان در سرورها شکل این مشکلات عوض شد تا نوبت به سرویس‌های ابری رسید. این خدمات باعث شده‌اند تا توانایی دسترسی به فایل‌ها افزایش یابد، کار تیمی با سهولت بیشتری انجام شود و همان فرآیندهای پشتیبان‌گیری نیز کارایی بهتری پیدا کنند.
محمدی با اشاره به قابلیت‌های ابرینو برای کسب و کارها گفت: ابرینو یک پلتفرم کاملا داخلی است که در گروه شرکت‌های آتنا توسعه پیدا کرده است و تمام خدماتی که در سرویس‌های ذخیره‌سازی خارجی امکان‌پذیر است را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. راهکارهای خارجی به دلیل هزینه، مشکلات دسترسی و نگرانی‌های ملی مشکلات فراوانی دارند. ما تجربه قابل‌توجهی در فضای کاربری پیدا کردیم و پس از کسب این دانش و تکامل سرویس‌ها به سراغ سازمان‌ها رفتیم. در حال حاضر ۱۲۰ هزار مشترک تنها از طریق سرویس سینکا در همراه اول از خدمات ابرینو استفاده می‌کنند و در حال شروع همکاری با دیگر اپراتورها هستیم. در ابرینو می‌توان به آسانی به نسخه‌های قبلی یک فایل دسترسی پیدا کرد و استفاده از داده‌ها در پلتفرم‌های مختلف امکان‌پذیر است. همچنین ما برای توسعه‌دهندگان یک SDK طراحی کرده‌ایم تا توسط این کیت توسعه بتوانند در کوتاه‌ترین زمان، برنامه‌های خود را به سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری مجهز کنند.

 

خدمات ابر سازمانی 
در سرویس‌های ذخیره‌سازی ابرینو کلیه فرآیندهای مدیریت اطلاعات، پشتیبان‌گیری، سطوح دسترسی، اشتراک‌گذاری و بسیاری موارد دیگر مطابق با نیاز داخلی شناسایی و طراحی شده است. ضمن اینکه در برخی مجموعه‌ها نگرانی‌هایی در مورد داده‌ها وجود دارد که می‌توان خدمات ابرینو را روی سرور‌های همان مجموعه و بدون خروج اطلاعات راه‌اندازی کرد و گزارش‌های لازم مدیریت اطلاعات را ارائه داد. محمدی با اشاره به رفع نگرانی‌های ملی و سازمانی در خدمات ابرینو می‌گوید: ورود سرورها به درون سازمان مزیت‌های زیادی دارد و می‌تواند امنیت فیزیکی و مجازی داده‌ها را تامین کند. از لحاظ حاکمیتی نیز اطلاعات درون کشور هستند و روی اینترنت قرار ندارند حتی اگر مجموعه‌ای دولتی، امکان راه‌اندازی سرورهای اختصاصی را نداشته باشد می‌تواند از سرورهای معتمد مانند وزارت ارتباطات یا نهادهای دیگر استفاده کند. این خدمات حدود یک چهارم نمونه‌های مشابه خارجی برای سازمان‌ها هزینه خواهند داشت و با توسعه شبکه ملی، پهنای‌باند به صورت داخلی و نیم‌بها محاسبه می‌شود. تخفیف‌های قابل‌توجهی نیز اپراتورهای طرف قرارداد اعمال می‌کنند و اگر سرورها به درون سازمان منتقل شوند حتی این هزینه اندک پهنای‌باند نیز صفر می‌شود. از دیگر مزیت‌های خدمات ذخیره‌سازی ابرینو می‌توان به امکان تجمیع با سایر سرویس‌ها اشاره کرد.
راه‌حل هایی که برای مقابله با ویروس‌ها وجود دارند می‌توانند تا بیش از ۹۹ درصد موثر واقع شوند اما آنها نیز کامل نیستند. ابرینو می‌تواند اثرات مخرب ویروس‌ها را از بین ببرد و نسخه‌های پیشین برای ساعت‌ها و روزهای قبل به آسانی قابل بازیابی هستند.

ابرینو برای کاربران
ابرینو در بخش کاربری به هر کاربر ۲ گیگابایت فضای رایگان ارائه می‌دهد که با هزینه‌‌ای بسیار کم این فضا تا یک ترابایت قابل افزایش است. ضمن اینکه کاربران می‌توانند از داده‌های مهم خود مانند دفترچه تلفن، پیامک‌ها، تصاویر و موارد دیگر با ایمنی کامل روی ابرینو پشتیبان تهیه کنند که این موضوع با نصب برنامه اندروید ابرینو و تنظیمات آن بطور خودکار قابل اجرا است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا