رباتهای امدادگر دانشگاه آزاد اسلامی قزوین قابلیت صنعتی شدن را دارد

سرپرست تیم امدادگر دانشگاه آزاد اسلامی قزوین ،هدف تیم ما این است که رباتها در صنعت استفاده شود.

به گزارش ستاد اطلاع­رسانی یازدهمین دوره مسابقات بین­المللی ربوکاپ آزاد ایران ۲۰۱۶،سید امیر حسین فروتن سرپرست تیم امدادگر دانشگاه آزاد اسلامی قزوین گفت:دو نوع ربات امدادگر به نامهای رباتهای هوشمند ورباتهای دستی داریم . ربات هوشمند رباتی است که کارها را به طور هوشمند بدون دخالت انسان کارها را انجام می دهد به همین دلیل یکسری از ویژگی های ربات دستی را ندارد.ربات دستی رباتی است که انسان در هدایت آن دخالت داردبه همین دلیل قادر به انجام کارهای سختری هست در صورتی که ربات هوشمند فقط حالت های مسیری که از قبل برای آن تعیین شده را طی می کند.

وی افزود :وظیفه کلی رباتهای هوشمند و دستی این هست که به محل حادثه برود، نقشه ای از محل حادثه تهیه کنند و در اختیار امدادگران واقعی قرار دهند البته قوانین لیگ به سمتی پیش می رود  که در نهایت یک ربات هوشمند داشته باشیم که همه ی کارها را خودش انجام دهد .

سرپرست در ادادمه بیان کرد : تیم ربات های امدادگر ۱۱ دوره است که در مسابقات شرکت می کند و هر ساله رتبه های خیلی خوبی را کسب می کند.کیفیت مسابقات در طی سالها خیلی خوب شده است و رقابتها بیشتر شده در نتیجه رباتهای کاربردی تری ارایه می شود.قوانین هر ساله سختتر می شود تا ویژگی های کاربردی تر به یک ربات اضافه شود .

فروتن گفت: کاربرد این رباتها درکارهای امدادی همچون هلال احمر است درحال حاظر از این دسته رباتها در حیطه غیر مسابقات و صنعتی ساخته شده است .هدف تیم ما به همراه تلاشهای دکتر موسی خانی این است که رباتها را به مرحله صنعتی برسانیم،بیشتر با نهادهای صنعتی و نظامی برای سرمایه گذاری صحبت شده است واین رباتها در نهادهای نظامی بسیار کاربردی هستند به طور مثال به مناطق رفته و انسان را از محل مین باخبر می سازند.

وی در پایان گفت:در این ربات ها علاوه بربحث نرم افزارآن، موضوع سخت افزار آن مطرح است چون امکان خرید سخت افزار کامل ربات نیست و خود تیم به طراحی سخت افزار ربات می پردازد .ما همچنین به این فکر هستیم که خیلی از قطعات ربات را که در خارج از ایران خریداری میشود را تولید کنیم که این هدف نه تنها برای تیم ما ارزشمند است بلکه در رباتها و کارهای دیگر هم کاربرد دارد

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا