سود صنعت در بورس کجاست؟

سود صنعت در بورس کجاست؟

به گزارش سیارنیوز و به نقل از برات نیوز، قرار بر این است که بورس به صنایع کشور رونق دهد. یعنی ترغیب مردم به گرم کردن بازار بورس برای این است که چرخش چرخ صنایع کشور که به دلیل تحریمه ها و کرونا به سختی می چرخد روان تر شود و این صنایع کابردی جانی دوباره بگیرند. اتفاقی که می‌تواند سود صنعت در بورس را به همراه داشته باشد.
اما آیا این سیاست جدید دولت برای تشویق مردم به خرید سهام بورس می‌تواند صنایع را به سود برساند؟ در واقع این سوال پیش می‌آید که سود صنعت در بورس کجاست؟

پاسخ این سوال منوط به این است که سازمان بورس کمی در اعمال قوانین و مقرراتی که وضع کرده است کوتاه بیاید. یعنی برخی مقررات و کنترل‌های زایدی که تحت عنوان شفافیت در مجامع اعمال و حقوق مالکانه سهامداران تعیین کرده است را تعدیل کند.

بورس در همه کشورها یک منبع درآمد برای بنگاه ها است؛ اما در ایران سرمایه گذاران در بورس زمانی می توانند از سود این سهام استفاده کنند که برای افزایش سرمایه خود مشکلی نداشته باشند و این کار را با کمترین اما و اگرهای قانونی انجام دهند. اما این موضوع در ایران هنوز به سهولت انجام نمی شود و گاهی این قوانین و مقررات دست و پاگیر مردم را از خرید سهام و سرمایه گذاری در این بازار سودده منصرف می کند.

به این معنی که باید بورس برای شرکت ها شرایطی فراهم کند که اگر نیاز به منابع مالی دارند بتوانند دارایی‌های خود را عرضه کنند و با فروش آنها به‌صورت سهام یا مواد منابع مالی به شرکت یا صنعت مورد نظر تزریق کنند.

اما در بازار بورس ایران هم با وجود شرایط چنین کاری هنوز سهامداران نتوانسته اند چنین کاری را به سهولت انجام دهند.

دلیل آن هم این است که بورس در افزایش سرمایه‌های سهامداران راحت و روان عمل نمی کند و برخی کنترل های این سازمان اجازه نمی دهد با وجود سوددهی بازار منابع سر وقت خود به جیب شرکت ها و سهامداران واریز شود. همین هم بهانه ای است برای این که رونق بورس چندان به نفع سهامداران نباشد.اما رفع این مشکل راه حال آسانی دارد. آن هم اینکه قوانین و مقررات سخت گیرانه سازمان بورس کاهش یابد و اجازه دهد جذب پول از بورس برای شرکت ها آسان تر شود. یکی از راه های این کار هم انتشار اوراق بهادار برای شرکت ها است تا با این کار به سود بیشتری برسند.

با توجه به این که بورس ایران کشش چنین فعالیت‌هایی که منجر به سود سهامدار و صنعتگر شود را دارد باید از این فرصت ناب به خوبی بهره برد و به کمک شرکت ها و صنایع آمد. این در حالی است که بیشتر شرکت های خصوصی از رفتار و اعمال کنترل های سازمان بورس بر روی پول و سودشان راضی نیستند.
اما اگر سازمان بورس این تسهیل گری ها و رفع قوانین دست و پا گیر را بپذیرد و اجازه دهد شرکت ها در بورس برای خودشان سودآوری کنند قطعا رونق بورس به رونق و توسعه صنایع کشور خواهد انجامید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا