اندرویدتکنولوژیسیستم عاملکامپیوتریکسب و کارویندوز

پشتیبانی از ویندوز 10 تا 5 سال دیگر ادامه خواهد داشت

امتیاز دهی

مایکروسافت به‌صورت رسمی اعلام کرده است که تا 5 سال دیگر به پشتیبانی از سیستم عامل قبلی خود یعنی ویندوز 10 پایان خواهد داد.

پس از مدت‌ها انتظار، ویندوز 11 سرانجام به عرضه رسید و ویندوز 10 نیز در آینده مشابه ویندوز 7 رسماً بازنشسته می‌شود. مایکروسافت به‌تازگی اعلام کرده است که در 14 اکتبر 2025 (22 مهر 1404) به پشتیبانی از ویندوز 10 پایان خواهد داد.

با این حال، این سوال برای عده‌ای وجود می‌آید که اتمام پشتیبانی از ویندوز 10 دقیقاً به چه معنا است. در واقع کاربران همچنان قادر به استفاده از این سیستم عامل خواهند بود ولی هیچ به‌روزرسانی امنیتی جدیدی دریافت نخواهند کرد و همچنین هیچ قابلیت جدیدی به این سیستم عامل افزوده نمی‌شود.

مایکروسافت در 5 اکتبر 2021 (13 مهر 1400) شروع به عرضه‌ی ویندوز 11 در قالب یک به‌روزرسانی رایگان برای رایانه‌های سازگار و دارای ویندوز 10 کرد و تا اواسط 2022 این سیستم عامل را به تدریج در دسترس دستگاه‌های بیشتری قرار خواهد داد.

این سیستم عامل جدید از طراحی تازه‌ای برخوردار است که از لحاظ ظاهری به مک شباهت دارد و از قابلیت‌های به‌روزرسانی شده بهره می‌برد. به‌عنوان مثال، استارت منو به قسمت دیگری از صفحه نمایش انتقال یافته و همچنین چندین قابلیت جدید اضافه شده است که به کاربران در استفاده از چند برنامه به‌صورت همزمان کمک قابل توجهی می‌کند. مایکروسافت قابلیت اجرای برنامه‌ها و بازی‌های اندروید روی این سیستم عامل را با همکاری آمازون و اینتل پیاده‌سازی می‌کند ولی این قابلیت در روز اول عرضه در دسترس قرار نخواهد گرفت. پیش‌نمایشی از این قابلیت در ماه‌های آتی از طریق برنامه‌ی اینسایدر ارائه خواهد شد و این بدین معنی است که احتمالاً تا پایان 2022 در اختیار عموم کاربران قرار نمی‌گیرد.

نهایتاً اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر از قابلیت‌های ویندوز 11 هستید، از اینجا می‌توانید خلاصه‌ای از ویژگی‌های جذاب ویندوز 11 عامل نظیر طراحی جدید، اجرای برنامه‌های اندروید به‌صورت مستقیم و… را مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن