کاهش تعرفه گمرکی نوت‌بوک، حاصل اتحاد و تعامل سازنده صنف بود

اتحاد و انسجام آحاد صنف و فعالان حوزه رایانه و نوت‌بوک موجب شد  کمیسیون ماده یک پس از چهار سال با درخواست شرکت‌های  این حوزه مبنی بر کاهش تعرفه گمرکی لپ‌تاپ موافقت کند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران، نمایندگان کمیسیون سخت‌افزار سازمان طی یک نشست خبری  که صبح امروز هشتم اسفندماه در سالن کنفرانس دبیرخانه سازمان برگزار شد، ضمن بررسی کارشناسی وضعیت بازار سخت‌افزار و تغییرات تعرفه گمرکی نوت‌بوک، بر لزوم اتحاد سازنده صنف به منظور پیشبرد منافع فعالان بخش خصوصی تاکید کردند.

در این نشست خبری سیامک غنیمی‌فرد، حمید توسلی و احسان بیات به عنوان اعضای هیات مدیره و اعضای کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران و احمد علیپور، علیرضا پورنقشبند و علی رشیدی، به عنوان نمایندگان کمیسیون سخت‌افزار در جمع خبرنگاران رسانه‌های مکتوب و آنلاین حوزه فاوا و اقتصاد حضور یافتند تا علاوه بر طرح مشکلات و مسائل کسب و کارهای حوزه سخت‌افزار، برنامه‌های کمیسیون طی سه سال آینده را تشریح کنند.

 

 

اتحادصنفی درباره کاهش تعرفه نوت‌بوک جواب داد

سیامک غنیمی‌فرد عضو هیات مدیره و کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران، کاهش تعرفه گمرکی نوت‌بوک از ۱۵درصد به ۵ درصد را یکی از دستاوردهای اتحاد صنفی در دور جدید فعالیت هیات مدیره سازمان خواند و گفت: خوشبختانه در دوره پنجم، رویکرد مثبتی برای جذب مشارکت حداکثری آحاد صنف وجود دارد و این موضوع قطعا حاصل بلوغ  صنف و تجربیات مثبت گذشتگان است.

غنیمی‌فرد با تاکید برا ینکه رقابت میان واردکنندگان و تولیدکنندگان واختلاف منافع اقتصادی آنها در یک تشکل، امری کاملا طبیعی است، ادامه داد: با وجود این تمایزها، نکته مهم، حفظ اتحاد صنفی بوده و هدف از فعالیت صنفی این است که بتوانیم در بدنه‌ای متحد، مشکلات را از پیش پای صنف برداریم.

غنیمی‌فرد از آحاد فعالان صنف دعوت کرد حتی با وجود اختلاف نظرها به خانه صنف بیایند و در تعامل سازنده با یکدیگر نظرات کارشناسی خود را مطرح کنند تا با اتحاد بتوانیم به منافع مشترک صنفی برسیم.

او در این رابطه ادامه داد: زمانی که می‌توانیم مشکلات را درون صنف حل و فصل کنیم، نیازی نیست به خارج از صنف متوسل شویم. خوشبختانه اتحاد داخلی در مورد کاهش تعرفه نوت‌بوک کاملا جواب داد.

افزایش تعرفه نوت‌بوک تنها حجم قاچاق را افزایش داد

غنیمی‌فرد با اشاره به تعرفه بالای نوت‌بوک درکشور و مشکلات حاصل از آن گفت: علی رغم اینکه تولید داخلی با مفهوم انبوه برای نوت‌بوک در کشور وجود نداشت، اما تعرفه ۱۵ درصدی آن باعث شد طی چهار سال گذشته واردات قانونی لپ‌تاپ کاهش چشم‌گیری یابد و در مقابل واردات غیرقانونی آن رو به افزایش گذاشت.

او درخصوص تاثیرات مخرب افزایش غیر کارشناسی تعرفه نوت‌بوک در کشور ادامه داد: افزایش حجم قاچاق در بازار نوت‌بوک به دلیل نرخ بالای تعرفه گمرکی، نه تنها باعث تضییع حقوق ملت و دولت شد بلکه چرخه ارائه خدمات پس از فروش را نیز در کشور مختل کرد.

غنیمی‌فرد در این رابطه تاکید کرد: خوشبختانه با اتحاد فعالان حوزه سخت‌افزار و مذاکره و توافق با شرکت تولیدکننده لپ‌تاپ، کمیسیون ماده یک به اتفاق آراء موضوع کاهش تعرفه گمرکی نوت‌بوک به ۵ درصد را تصویب کرد و این تعرفه از  ابتدای سال ۹۷ اجرا خواهد شد.

به گفته غنیمی‌فرد ، برای اجرایی شدن کاهش تعرفه، نیاز است هیات وزیران این مصوبه را  تصویب کرده و به گمرکات کشور ابلاغ کند.

افزایش تعرفه، نوت‌بوک را از سبد کالای خانوار ایرانی حذف کرد

حمید توسلی، عضو هیات مدیره و کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران درخصوص تعاملات سازمان برای کاهش تعرفه لپ‌تاپ گفت: به موازات توافق با تولیدکننده نوت‌بوک و مذاکرات با اتحادیه فناوران رایانه تهران، مکاتبات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای همراه با گزارش های کارشناسی و آماری از وضعیت بازار این کالا با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات آغاز شد که خوشبختانه  با مساعدت شخص وزیرICT ، موضوع به وزارت صنعت، معدن و تجارت منتقل شد و در نهایت کمیسیون ماده یک با کاهش تعرفه گمرکی نوت‌بوک موافقت کرد.

توسلی به تاریخچه تعرفه لپ‌تاپ در کشور اشاره کرد و گفت: سال ۹۲ تعرفه لپ‌تاپ از ۴ درصد به ۱۰درصد و سال بعد به ۱۵ درصد افزایش یافت. چهار سال این تعرفه گمرکی ادامه داشت وخواسته صنف این بود که تعرفه کاهش یابد. برهمین اساس از سال گذشته گزارش های کارشناسی و میدانی از وضعیت بازار نوت‌بوک و گمرکات کشور تهیه و به کمیسیون ماده یک و وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه کردیم.

به گفته توسلی، لپ‌تاپ کالای مصرفی خانوارهای ایرانی است و مخاطبان اصلی آن دانش‌آموزان و دانشجویان هستند؛ بنابراین بسیار اهمیت دارد که این کالا با قیمت پایین به دست مصرف‌کنندگان برسد.

عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران با اشاره به خروج بسیاری از شرکت‌های سخت‌افزاری از بازار نوت‌بوک کشور طی ۴ سال گذشته تاکید کرد: علی رغم تقاضا برای خرید لپ‌تاپ در کشور، بسیاری از شرکت‌های بزرگ و قانونی فعال در حوزه نوت‌بوک به دلیل عدم توانایی رقابت با واردکنندگان غیررسمی، از این بازار خارج شدند.

توسلی در این رابطه ادامه داد: افزایش تعرفه نوت‌بوک برای حمایت از تولید داخلی نه تنها باعث تامین نیاز این کالا در کشور نشد بلکه به دلیل افزایش قیمت، عملا نوت‌بوک را از سبد کالای خانواده ها حذف کرد.

توسلی به منحنی رشد لپ‌تاپ در کشور اشاره کرد و ادامه داد: در حال حاضر حجم مصرفی ماهیانه لپ‌تاپ در کشور رقمی در حدود ۳۵ تا ۴۰هزار لپ‌تاپ است که این رقم در مقایسه با گذشته کاهش یافته است.

او در این نشست از اصحاب رسانه خواست تا همراه با صنف، اجرای کاهش تعرفه گمرکی لپ‌تاپ را دنبال کنند تا بخش خصوصی به نتیجه مطلوب در این رابطه برسد.

کاهش تعرفه منجر به کاهش قیمت نوت‌بوک نمی‌شود

در بخش دیگری از این نشست خبری، اعضای کمیسیون سخت‌افزار در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر کاهش قیمت نوت‌بوک در اثر کاهش تعرفه تاکید کردند

کاهش تعرفه گمرکی به تنهایی نمی‌تواند منجر به کاهش قیمت نوت‌بوک شود و تغییر قیمت این کالا به عوامل مختلفی همچون نوسان قیمت ارز وابسته است.

احسان بیات، عضو هیات مدیره و کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران در این رابطه گفت: فرایند بروکراتیک گمرک از ورود کالا تا ترخیص و فرایندهایی مانند سنجش استاندارد نوت‌بوک در مراحل مختلف روی افزایش هزینه‌های نهایی عرضه لپ‌تاپ تاثیر فراوانی دارد. بیات در این رابطه ادامه داد: بنابراین کاهش تعرفه گمرک به تنهایی نمی‌تواند قیمت نوت‌بوک را در کشور کاهش دهد؛ با توجه به افزایش قیمت دلار بعید به نظر می‌رسد که نوت‌بوک ارزان تر شود.

به گفته بیات، کاهش تعرفه نوت‌بوک قطعا به شفافیت بازار و افزایش واردات رسمی منجر می‌شود و اجازه رقابت به واردکننده رسمی می‌دهد؛ بنابراین قیمت ها چندان متفاوت نخواهد شد.

همچنین غنیمی‌فرد، عضو هیات مدیره سازمان نصر تهران در خصوص آثار کاهش تعرفه گمرکی نوت‌بوک توضیح داد: قطعا تغییر تعرفه زمان‌بر خواهد بود؛ درصورت تداوم ثبات تعرفه گمرکی، قیمت‌ها ثابت خواهند شد و در واقع کیفیت و خدمات لازم  کالایی مانند نوت‌بوک به مصرف‌کنندگان بهتر از گذشته ارائه می‌شود.

به گفته غنیمی‌فرد، با کاهش تعرفه گمرکی نوت‌بوک، هرچه واردات شفاف‌تر شود درآمد دولت افزایش بیشتری خواهد یافت چرا که شرکت‌ها از مبادی قانونی بیشتر کالا وارد می‌کنند.

وحدت صنفی از اتخاذ تصمیم‌های اشتباه جلوگیری می‌کند

احمد علیپور، عضو کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران در این نشست به آسیب‌شناسی تصمیم‌های اخیر در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات همچون افزایش تعرفه نوت‌بوک پرداخت و گفت: اگر در زمان تصمیم کمیسیون ماده یک مبنی بر افزایش غیرکارشناسی تعرفه، تشکیلات قوی صنفی وجود داشت، قطعا امروز شاهد بروز ضررهای هنگفت در حوزه سخت‌افزار نبودیم.

علیپور در این خصوص ادامه داد: تنها وحدت رویه صنفی است که می‌تواند جلوی تصمیم‌های اشتباه دولت را بگیرد. شخصا معتقدم اگر تشکل های صنفی هزینه تصمیم‌های اشتباه را بالا ببرند کمتر شاهد اتخاذ سیاست‌های نادرست در این عرصه هستیم.

او با اشاره به مشکلات فراوان شرکت‌های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات برای ادامه فعالیت گفت : طولانی شدن فرایند ترخیص در واردات قانونی یکی از معضلات فعالان این حوزه محسوب می‌شود که کماکان ادامه دارد این در حالی است که فرایند واردات غیررسمی در کشور تنها ممکن است یک هفته طول بکشد.

علیپور با تاکید بر لزوم آگاهی و شفافیت بیشتر در نگاه اصناف ادامه داد: با توجه به پیچیدگی مسائل اقتصادی در کشور در صنف باید شفاف‌تر برخورد کنیم؛ هر نوع ادعای تولید در عرصه رایانه کشور باید با نگاه پرسش‌گر رسانه‌ها و صنف ارزیابی شود.

اعلام برنامه‌ها و اهداف کمیسیون سخت‌افزار در دوره جدید

احسان بیات، عضو هیات مدیره و کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران در این نشست ضمن ابراز امیدواری از فعالیت مجدد این کمیسیون در دوره جدید گفت: کمیسیون برای فعالیت خود برنامه‌ها و اهداف مشخصی پیرامون مشکلات و مسائل شرکت‌های حوزه سخت‌افزار در نظر گرفته است و خوشبختانه کاهش تعرفه نوت‌بوک با حرکت جمعی اعضای کمیسیون اولین نتیجه بود.

بیات با تاکید بر افزایش هم افزایی صنفی در دوره پنجم فعالیت هیات مدیره سازمان گفت:  سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و اتحادیه هر کدام ابزارها و توانایی های لازم خود را برای پیشبرد منافع صنفی دارند که نمونه بارز این هم‌افزایی موضوع کاهش تعرفه نوت‌بوک بود.

او در خصوص برخی برنامه‌های مورد پیگیری کمیسیون سخت‌افزار در دوره جدید گفت:  بررسی مشکلات صنف در زمینه نوسانات ارزی و پیگیری موضوع عدم اختصاص ارز مبادله‌ای به کالاهای فناوری اطلاعات از برنامه‌های مهم کمیسیون سخت‌افزار هستند

به گفته بیات، با وجود اینکه کالایی مثل نوت‌بوک یک کالای کاملا ضروری است و در زیرساخت های کشور موثر است  اما ارز مبادله‌ای به آن تخصیص نیافته  و به این ترتیب هزینه سنگینی به صنف تحمیل کرده است

بیات همچنین به بحث ضرائب مالیاتی اشاره کرد و گفت: امیدواریم بتوانیم در این دوره تعاملات لازم را داشته باشیم تا ضرایب مالیاتی صنف اصلاح شود.

او ادامه داد: ارزش گذاری بر موضوعات گمرکی و حل مشکلات ترخیص کالا همچون زمان طولانی آن و فرایند سنجش استاندارد موضوع دیگری است که امیدواریم بتوانیم از طریق تعامل سازنده با گمرک مورد رسیدگی قرار دهیم.

پیگیری موضوع ثبت سفارش شرکت‌های شناسنامه‌دار فناوری اطلاعات موضوع دیگری است که به صورت جدی در دستور کار کمیسیون سخت‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران قرار می‌گیرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
Search