شرکت ها

همکاری ۱۳۲ شرکت دانش بنیان در تقسیم کار ملی زیست فناوری

رئیس گروه پژوهش، زیرساخت و توسعه فناوری ستاد توسعه زیست فناوری از همکاری ۱۳۲ شرکت دانش بنیان در تقسیم کار ملی زیست فناوری خبر داد.

به گزارش سیارنیوز و به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر سید حسن سعادت رئیس کارگروه پژوهش، زیرساخت و توسعه فناوری ستاد توسعه زیست فناوری امروز در وبینار زیست فناوری کشور که به صورت آنلاین برگزار شد گفت: در راستای تحقق ۳ درصد بازار جهانی زیست فناوری، ۴ گام «سیاستگذار، برنامه‌ریزی راهبردی و ارزیابی پیشرفت زیست فناوری کشور»، «هماهنگی ملی، هم افزایی منابع و امکانات کشور برای تولید ثروت از زیست فناوری»، «کمک به ارتقا سطح علمی و فناوری به منظور کسب مقام اول منطقه و سهم شایسته جهانی» و «ماموریت گرایی دانشگاه‌ها و مراکز علمی و جلوگیری از موازی کاری و اتلاف منابع پژوهشی» در طرح تقسیم کار ملی زیست فناوری دیده شده است.

وی با اشاره به اقدامات کارگروه پژوهش، زیرساخت و توسعه فناوری ستاد توسعه زیست فناوری گفت: شناسایی اولویت‌های کلان، شناسایی نیازهای اساسی، شناسایی ظرفیت‌های موجود، تقسیم کار هدفمند و حمایت‌های هدفمند اقدامات این کارگروه هستند که از تعدد طرح‌ها و موازی کاری‌ها جلوگیری می‌شود.

سعادت با تاکید بر اینکه در این راستا به هر دانشگاه و پژوهشگاه حداقل ۳ محور کاری را واگذار کردیم، ادامه داد: در سال ۹۴ مقدمات شکل گیری تقسیم کار ملی را آغاز و در سال‌های ۹۵ تا ۹۷ فاز پژوهشی آن اجرایی کردیم.

وی ادامه داد: در سالهای ۹۸ و ۹۹ این طرح به پایان رسید و خروجی آن حمایت از مقالات Q۱، حمایت از طرح‌های پژوهشی مساله محور، حمایت از فرصت‌های مطالعاتی، حمایت از رساله‌های دکتری و پایان نامه‌های کارشناسی ارشد مربوط به مشکلات مناطق خاص و حمایت از نشست‌های استانی بود.

رئیس کارگروه پژوهش، زیرساخت و توسعه فناوری ستاد توسعه زیست فناوری با تاکید بر اینکه امنیت غذایی از موضوعات مورد توجه این کارگروه است، گفت: جهت دهی تقسیم کار ملی با رویکرد افزایش امنیت غذایی شامل حمایت از رساله‌های دکتری، حمایت از طرح‌های تحقیقاتی مساله محور، حمایت از نخبگان و حمایت از دوره‌های فرصت‌های مطالعاتی از برنامه‌های ستاد در این کارگروه به شمار می‌رود.

سعادت با اشاره به تعداد محورهای فعال در طرح تقسیم کار ملی زیست فناوری کشور گفت: ۲۳۵ طرح و ۳۳ محور فعال در طرح تقسیم کار ملی زیست فناوری در حوزه امنیت غذایی وجود دارد و در این راستا تا کنون ۱۳۲ شرکت دانش بنیان در طرح تقسیم کار ملی زیست فناوری فعال شدند.

وی ادامه داد: از این تعداد ۵۱ شرکت فعال در حوزه امنیت غذایی هستند علاوه بر آن ۸۴ مرکز فعال در این زمینه با کارگروه پژوهش، زیرساخت و توسعه فناوری ستاد توسعه زیست فناوری همکاری دارند.

سعادت با بیان اینکه در تقسیم کار ملی زیست فناوری ۲ حوزه «زراعت و باغبانی» و «دام طیور و آبزیان» نیز مد نظر است که در حوزه زراعت، موضوعاتی همچون اصلاح ارقام، تغذیه گیاهی و کنترل آفات به عنوان موضوعات اولویت دار تعریف شده و تفاهم نامه‌هایی نیز با دانشگاه‌ها منعقد شده است، گفت: حوزه‌های ارتقا کیفیت خوراک دام و غلات، ویتامین‌ها، آنزیم‌ها و اسید آمینه‌ها، علوفه و کنجاله، پروبیوتیک، غذای حیوانات خانگی، به عنوان موضوعات اولویت دار در طرح تقسیم کار ملی زیست فناوری در بخش امنیت غذایی هستند.

0

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن