سندباکس

سندباکس وزارت صمت مجوز گرفت

مجوز یک ساله سندباکس وزارت صمت با تمرکز بر تجارت الکترونیکی در جلسه کارگروه مدیریت یکپارچه و هماهنگی محیط‌ های آزمون صادر شد و در واقع این سومین مجوزی است که برای سندباکس تخصصی صادر شده است. پیش از این سندباکس تخصصی بانک مرکزی و سندباکس بورس فعالیت خود را آغاز کرده‌اند.

به گزارش زیمانیوز، به نقل از روابط عمومی مرکز توسعه تجارت الکترونیکی (مرکز تتا)، مجوز سندباکس وزارت صمت با تمرکز بر تجارت الکترونیکی در جلسه کارگروه مدیریت یکپارچه و هماهنگی محیط ‌های آزمون صادر شد. این مجوز یک ساله است و در صورت داشتن عملکرد مناسب و صحیح این مجوز تمدید خواهد شد.

سندباکس یا محیط آزمون؛ فضا و محیطی کنترل شده است که در آن کسب وکارهای جدید طبق شرایط خاصی می ‌توانند برای دوره محدودی و با تعداد کاربر محدودی فعالیت کنند.

سی و دومین جلسه کارگروه مدیریت یکپارچه و هماهنگی محیط ‌های آزمون با حضور احمد تقوایی نجیب رئیس مرکز فناوری اطلاعات، امنیت فضای مجازی و اقتصاد هوشمند وزارت امور اقتصادی و دارایی، علیرضا شاه میرزایی معاون تجارت و خدمات وزارت صمت، امین کلاهدوزان رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و سایر مقامات در مرکز تتا برگزار و طی آن، دستورالعمل اجرایی راه ‌اندازی محیط آزمون (سندباکس) بخشی وزارت صنعت، معدن و تجارت با تمرکز بر تجارت الکترونیکی به اشتراک گذاشته شد. در این دستورالعمل، شورای راهبری بالاترین نهاد تصمیم ‌گیر در اعطا مجوز دوره موقت شناخته شده و آمده است: شورای راهبری بالاترین نهاد تصمیم ‌گیر در اعطا مجوز دوره موقت است که عملیات اجرایی محیط آزمون را راهبری مدیریت و نظارت می کند.

راهکاری برای اجرایی شدن فناوری‌ های نوین می‌خواهیم

در این نشست، نماینده وزارت صمت در دفاع از سندباکس وزارت صمت گفت: ما در حوزه تجارت الکترونیکی مسائل و ابهام‌‌ های زیادی داریم. حتی خود عنوان تجارت الکترونیکی هم حالا در تعریف امروزی دچار ابهام است. قانون تجارت الکترونیکی مصوبه سال‌ ها قبل است و ما حالا با فناوری ‌های نوینی روبرو هستیم که برای اجرایی شدن هر یک از آنها قانون می‌ خواهیم. سندباکس فرصت خوبی است که بتوانیم به کسب و کارها فرصت آزمون و خطا بدهیم. به صورت کلی اگر وزارت صمت پایه کار حوزه سندباکس باشد می ‌تواند در این مسیر گشایش ایجاد کند چون دایره فعالیت‌ های وزارت صمت گسترده است و با توجه به وسعت و حوزه اختیارات می‌ تواند بعضی از مشکلات کسب و کارها را حل کند.

عبدالهی مدیرعامل شرکت ملی انفورماتیک هم با تایید صحبت‌های نماینده وزارت صمت گفت: هدف غایی سندباکس این است که فضایی را برای کسب و کارها ایجاد کند که آنها متوجه چالش‌ های قانونی در روند کاریشان شوند و از این راه نهاد مقررات‌گذار هم متوجه چالش‌ ها شده و در جهت رفع و راه ‌حل قانونی آنها راهکار بگذارد.

عبدالهی تاکید کرد اگر اعضای شورای راهبری در بالاترین سطح اختیارات وزارت صمت نباشد هیچ طرحی خارج نخواهد شد و باید اعضای شورای راهبری بتوانند تصمیم گیرنده باشند. ما حالا در شورای راهبری سندباکس بانک مرکزی معاونت حقوقی، معاونت نظارت و معاونت فناوری اطلاعات بانک مرکزی حضور دارند یعنی از پنج عضو هیات عامل سه عضو در جلسات ما هستند اما واقعیت آن است که وقتی طرح باید از سندباکس خارج شود تا زمانی که هماهنگی تمامی بخش‌ها و بالاترین مقام سازمان نباشد طرح خارج نخواهد شد.

سندباکس قرار نیست قانون‌گذاری کند

نماینده مرکز تتا هم در این باره توضیح داد: سندباکس قرار نیست قانون‌گذاری کند بلکه باید به به اصلاح قوانین منجر شود. در واقع سندباکس می‌ خواهد در بازه محدود به یک کسب و کار نوظهور فرصت ارزیابی دهد و حاکمیت ببیند اگر این کسب و کار منشا تحول و تاثیرگذاریست مسیر قانونی خود را طی کند. باید طرح ‌هایی در سندباکس بررسی شوند که برای کشور ارزش اقتصادی داشته باشند و تمرکز روی ایده نباشد بلکه تمرکز روی محصولات باشد. وزارت صمت قاطعانه نیاز به سندباکس دارد چون کار سندباکس صرفا بحث مجوزدهی نیست و تنظیم‌ گری در آن باید به معنای واقعی کلمه صورت بگیرد. نباید کسب و کارهای شبه-دولتی را وارد این حوزه کنیم بلکه باید حواسمان کاملا به بخش‌ های غیر وابسته و خصوصی ‌‌ها باشد.

نماینده دبیرخانه محیط آزمون هم راجع به تداخل تنظیم ‌گران در زمینه سند باکس گفت: طبیعی است که برخی از کسب و کارها در محیط آزمون هم دچار تداخل تنظیم‌ گر شوند. چون حالا کسب و کارها میان رشته ‌ای شده ‌اند. در نتیجه بهتر است برای رفع این چالش و به جای اینکه کسب و کارها وارد سندباکس بخشی شوند مسائل آنها در کارگروه مطرح شوند. بدیهی است ممکن است موضوعی با دو یا سه تنظیم‌گر مرتبط باشند و اینجاست که تعامل میان تنظیم‌ گران راهگشای این‌گونه چالش ‌ها خواهد بود.

جزئیاتی از دستورالعمل اجرایی راه‌ اندازی محیط آزمون (سندباکس) بخشی وزارت صنعت، معدن و تجارت

در دستورالعمل اجرایی راه‌ اندازی محیط آزمون (سندباکس) بخشی وزارت صنعت، معدن و تجارت در زمینه طرح ‌های ارسالی برای سندباکس وزارت صمت آمده است: طرح متقاضی باید با حوزه تخصصی مرتبط بوده و طرحِ موضوع تقاضا شامل نوآوری تازه‌ ای باشد که مقررات و الزامات قانونی فعلی جوابگوی فعالیت آن نباشد. فعالیت متقاضی ارزش افزوده اقتصادی به همراه داشته باشد و فعالیت اقتصادی مشابه در محیط آزمون وجود نداشته باشد.

در ادامه معاون تجارت و خدمات وزارت صمت، رئیس مرکز، مدیراجرایی محیط آزمون و نماینده کارگروه یکپارچه، اعضای شورای راهبری معرفی شده‌ اند و تصمیم‌گیری در خصوص اعطا، رد، تمدید و یا لغو مجوز دوره موقت، بررسی پیش‌ نویس به ‌روزرسانی سیاست‌ ها، استانداردها، رویه ‌ها و دستورالعمل ‌های مورد نیاز محیط آزمون ارائه شده از سوی دبیرخانه و ارسال آنها به مراجع ذی‌ربط جهت تصویب از وظایف شورای راهبری عنوان شده است.

ارکان محیط آزمون شورای راهبری، کمیته تخصصی و دبیرخانه معرفی شده‌ اند و کمیته تخصصی شامل مدیراجرایی محیط آزمون (رئیس کمیته)، نماینده کارگروه یکپارچه، نماینده وزارت اطلاعات، نماینده فراجا، نماینده دادستانی کل کشور، نماینده اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی، نماینده سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، چهار نفر عضو حقیقی از میان متخصصان کارآفرینان، حقوقدانان و صاحب ‌نظران که به پیشنهاد دبیر شورا و بر اساس موضوع برای جلسات معرفی می‌ شوند، به عنوان اعضای کمیته تخصصی شناخته شده ‌اند.

طبق دستورالعمل محیط آزمون وزارت صمت شخص حقوقی می‌تواند در سندباکس حضور پیدا کند. بر این اساس، شخص حقوقی‌ ای طرحش در این سندباکس پذیرفته می ‌شود که علاوه بر اینکه از فناوری ‌های نوآورانه استفاده شده باشد بلکه برای فعالیت با چالش مقرراتگذاری و خلا قانونی مواجه باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا