نرم‌افزار

ترمیم عکس با هوش مصنوعی توسط مایکروسافت توسعه داده شد.

امتیاز دهی

اخیرا اخباری منتشر شده است که محققان داخلی مایکروسافت موفق به توسعه هوش مصنوعی شدند که می‌تواند عکس‌های قدیمی را با کیفیت قابل‌قبولی ترمیم کند. این یعنی قابلیت ترمیم عکس با هوش مصنوعی از امروز در دسترس کاربران مایکروسافت است.

اطلاعات بیشتر درباره این هوش مصنوعی

این هوش مصنوعی که توسط گروه تحقیقاتی Microsoft Reaserch به سرپرستی زیو وان و بو ژانگ و به همراهی سایر کارشناسان این بخش توسعه داده شده است، قابلیت ترمیم هر عکسی که در گذر زمان دچار هرگونه عیب و ایرادی در ظاهر خود شده باشد را دارند.

معمولا بازیابی‌هایی که بر یادگیری تحت نظارت انسان اتکا داشته و به کمک هوش مصنوعی قابل انجام هستند، بسیار راحت صورت می‌پذیرند اما عکس‌های قدیمی که تخریب شده باشند، با دشواری زیادی ترمیم خواهند شد. دلیل آن این است که میان عکس‌های مصنوعی و عکس‌های واقعی قدیمی فاصله دامنه‌ای وجود دارد، به همین سبب شکل‌گیری شبکه یادگیری دشوار و حتی غیرممکن خواهد شد.

سرمایه گذاری طلا | سامانه طلاین | تبلیغات سرمایه گذاری طلا | سامانه طلاین
ترمیم عکس با هوش مصنوعی
ترمیم عکس با هوش مصنوعی

دامنه هوش مصنوعی مایکروسافت برای ترمیم عکس

مایکروسافت در طراحی هوش مصنوعی خود از یک شبکه ترجمه‌ای با دامنه سه‌گانه استفاده کرده است که می‌تواند عکس‌های واقعی را در کنار جفت‌های تصویری ساختگی بسیار بزرگ قرار دهد. این اتفاق توسط دو خودرمزگذار متغیر یا به اصطلاح VAE که توسط محققان آموزش دیده شده‌‌اند انجام می‌شود که می‌توانند تصاویر قدیمی را بدون عیب به دو فضای نهفته منتقل کنند. ترجمه و تبدیلی که میان این دو فضا اتفاق می‌افتد، توسط داده‌های جفت شده ساختگی جدید آموزش داده خواهند شد.

ترمیم عکس با هوش مصنوعی چگونه اتفاق می‌افتد؟

در فضاهای نهفته جدید، دامنه فاصله‌ای مذکور به حداقل رسیده و در نتیجه تبدیل عکس‌ها به بهترین نحو ممکن صورت می‌گیرد. محققان برای اینکه بتوانند مشکلات عمیقی که در عکس‌های قدیمی وجود دارد را رفع کنند، یک شاخه کلی‌تر از الگوریتم را توسعه داده که شامل بلوک‌هایی با هدف‌گیری مشخص عیوب ساختاری خواهند بود. این عیوب ساختاری می‌توانند لکه یا خش روی تصویر باشند. به‌علاوه در این الگوریتم یک شاخه محلی برای مدیریت عیوب غیرساختاری که شامل نویز یا مات‌شدگی هستند، تشکیل شده است. این دو شاخه در فضای نهفته انتهایی با هم ترکیب شده و می‌توانند عیوب متنوع عکس‌ها را ترمیم کنند.

جمع‌بندی

این روش ترمیم عکس با هوش مصنوعی، روشی کاملا جدید و نوآورانه است که می‌تواند کیفیت بصری اطلاعات قدیمی را بهبود بخشد. درحال‌حاضر مایکروسافت وب‌سایت دمو و یا تست برای آزمایش کردن این روش در دسترس قرار نداده است اما انتظار داریم که این شرکت یک نسخه آزمایشی از این هوش مصنوعی عرضه کند.

منبع
mspoweruser
برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن