جاری شدن صوفی چای در دل شوره زارهای دریاچه ارومیه

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، رئیس امور آب بناب گفت : با بارشهای اخیر و هدایت آب از انهارفصلی شهرستان بناب به صوفی چای قسمت اعظمی از شوره زارهای سواحل شرقی دریاچه ارومیه در دشت بناب سیراب شد .
یونس آقاپور افزود به منظور اجرای برنامه های ستاد احیای دریاچه ارومیه ، ۸۰۰ لیتر در ثانیه آب از صوفی چای به شوره زارهای سواحل شرقی بناب رها سازی و از این میزان هم۴۰۰ لیتر آب از سد علویان ، خانقاه چای و تصفیه خانه فاضلاب مراغه به سمت دریاچه ارومیه هدایت می شود.

رئیس امور آب بناب تامین نشدن اعتبار را مشکل اصلی نگهداری صوفی چای اعلام کرد و افزود : با تامین اعتبار و لایروبی این رودخانه ، هدایت آب آن به دریاچه ارمیه و شوره زار های مسیر به سهولت انجام خواهد شد .
وی همچنین با اشاره به آزادسازی حریم صوفی چای در محدوده شهرستان بناب گفت : تا فاصله ۱۵ متری نشانه های بتنی و فلزی نصب شده در حاشیه رودخانه ، جزو حریم رودخانه است و مالکان درصورت تجاوز ، باید هر چه زودتر نسبت به عقب کشی اقدام کنند .
صوفی‌چای یکی از رودخانه‌های استان آذربایجان شرقی است که از کوه سهند سرچشمه می‌گیرد و پس از عبور از غرب شهر مراغه و جنوب شهر بناب، به دریاچه ارومیه می‌ریزد.
سد علویان نیز بر روی این رود احداث شده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا