جلوگیری از آلودگی آب‌های زیر زمینی و محیط زیست با سپتیک‌تانک

سپتیک‌تانک فاضلاب به عنوان ساده‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین روش طبیعی تصفیه فاضلاب شناخته می‌شود که به‌صورت همزمان از دو روش طبیعی و بیولوژیکی استفاده می‌کند.

به گزارش سرویس بازار ایسنا،  شرکت مهندسی فراب صنعت با یادداشتی به بررسی موضوع  سپتیک تانکپرداخته است که در ادامه می‌خوانیم.

آیا به دنبال راه حل مناسب به جهت حذف فاضلاب از محیط زیست هستید؟ آیا می‌دانستید که سپتیک‌تانک باعث جلوگیری از آلودگی آب، خاک و محیط‌زیست شده و با تجزیه و تصفیه فاضلاب، از ایجاد مشکل زیست‌محیطی محل مورد نظر شما جلوگیری می‌کند؟ آیا به دنبال راهکاری مناسب برای جلوگیری از بوی نامطبوع فاضلاب انباشته شده می‌گردید؟

امروزه متقاضیان بسیار زیادی وجود دارند که به دلیل عدم استفاده از سیستم تصفیه فاضلاب برای محل خود، از مراجع قانونی محیط زیست اخطار دریافت کرده‌اند و برای این منظور و به جهت جلوگیری از آلودگی میکروبی آب چاه، بستر خاک و همچنین محیط زیست، به دنبال راهکاری مناسب می‌گردند که در عین کاهش بار آلودگی میکروبی محیط زیست، باعث جلوگیری از بوی نامناسب در هنگام انباشته شدن فاضلاب گشته و همچنین با توجه به کاهش هزینه‌های مربوطه و صرفه‌جویی در هزینه‌های جاری، رضایت حداکثری را به‌دست آورند.

استفاده از سپتیک تانک به عنوان راهکاری مقرون به صرفه و مطمئن

با توجه به موارد اشاره شده، استفاده از سپتیک تانک به عنوان راهکاری مقرون به صرفه و مطمئن به جهت کاهش بار آلودگی زیست محیطی در نظر گرفته می‌شود و از آنجایی‌ که بر اساس استانداردهای مربوطه می‌بایست به‌صورت کاملا هوابند و آب بند ساخته شود، از این رو، دیگر نگرانی بابت وجود بوی نامطبوع وجود نخواهد داشت.

همچنین از آنجایی‌ که فاضلاب بهداشتی و انسانی، ماهیت اسیدی دارند، در این راستا سپتیک‌تانک می‌بایست به‌صورت کاملا آب‌بند ساخته شده و همچنین شرایط ضدخوردگی را دارا باشد.

سپتیک تانک فاضلاب فرآب صنعت

شرکت فرآب صنعت با تکیه بر دانش فنی متخصصان خود و استفاده از تجارب بسیار زیاد پروژه‌های اجرا شده در سراسر کشور، در حال حاضر به عنوان شرکتی فعال و معتبر در کشور شناخته شده است که سپتیک‌تانک‌های خود را با بالاترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت به مشتریان خود عرضه می‌کند.

عملکرد سپتیک‌تانک فرآب صنعت

عملکرد مخزن سپتیک بدین صورت است که فاضلاب دفع شده از خروجی لوله‌های وسایل بهداشتی، پس از ورود به مخزن سپتیک، به علت کاهش سرعت جریان بخشی از مواد معلق و مواد سنگین آن ته‌نشین می‌شود و به صورت لجن در کف مخزن قرار می‌گیرد.

در مرحله بعد، با کمک باکتری‌های بی‌هوازی که فعال شده‌اند شروع به تجزیه مواد آلی موجود کرده و لجن فاضلاب را هضم می‌کنند.

کار باکتری‌های بی‌هوازی اینگونه است که انرژی مورد نیاز خود را از تجزیه مواد آلی، معدنی موجود در فاضلاب به‌دست می‌آورند و این باکتری‌ها برخلاف باکتری‌های هوازی لجن و فاضلاب را احیا می‌کنند. در نتیجه فاضلاب به صورت مواد آلی ناپایدار تجزیه شده و در اثر این فعل و انفعالات فاضلاب موجود در سپتیک‌تانک به پساب تبدیل می‌شود.

پساب حاصل از تصفیه را می‌توان به فاضلاب‌های شهری ترانشه‌های جذبی، چاه جاذب و یا به آب‌های سطحی مجاور برای مصارف کشاورزی هدایت کرد.

جانمایی سپتیک‌تانک

هنگامی که تصفیه فاضلاب در مخزن سپتیک به‌صورت ناقص انجام می‌شود در حالت کلی به ۲ روش دفع می‌شود.

۱– دفع پساب در زمین

در صورتی‌ که سطح آب زیرزمینی پایین و امکان ایجاد چاه جذب‌کننده فاضلاب موجود باشد. در صورتی‌ که سطح آب زیرزمینی بالا باشد و زمین از نفوذ پذیری زیادی برخوردار نباشد، باید پساب را زیر سطح زمین پخش کرد.

در این صورت پساب با کمک یک شبکه لوله‌های سوراخ‌دار در زیرزمین و در عمق ۴۵ تا ۹۰ سانتی‌متری پخش می‌شود.

۲– وارد کردن پساب به فاضلاب شهری

پس از انجام عملیات پیش تصفیه در سپتیک‌تانک‌ها، می‌توان پساب خروجی را به فاضلاب شهری جهت عملیات تکمیلی تصفیه هدایت کرد.

انواع سپتیک‌تانک‌های تولیدی شرکت مهندسی فرآب صنعت

شرکت مهندسی فرآب صنعت، با توجه به تجارب موفق کسب شده در هنگام راه‌اندازی صدها پروژه موفق در سراسر کشور، در حال حاضر توانسته است با قدرت بیشتر و با بهره‌گیری از بهترین و به‌روزترین خطوط تولیدی در ایران، به عنوان تامین‌کننده اول مشتریان و مصرف‌کنندگان این محصول به شمار آید که انواع مختلف تولیدی این شرکت در ادامه آمده است.

سپتیک‌تانک پلی‌اتیلن

مواد مصرفی در این نوع مخزن از جنس PE با گرید ۱۰۰ ( سپتیک تانک از جنس پلی‌اتیلن ) هستند.

شرکت مهندسی فرآب صنعت با تهیه و تولید این نوع از سپتیک تا ظرفیت ۱۰۰ متر مکعب به صورت یکپارچه، به عنوان اولین و بزرگ‌‎ترین تامین‌کننده و صادرکننده سپتیک‌تانک پلی‌اتیلن در کشور شناخته شده است.

سپتیک‌تانک فایبرگلاس

سپتیک‌تانک فایبرگلاس با استفاده از الیاف پلی‌استر و پلی رزین ساخته می‌شود؛ مهم‌ترین مزایای این نوع مخزن شامل اجرای سریع، هزینه پایین، کیفیت بالاتر، وزن سبک‌تر و اشغال فضای کمتر، عدم ایجاد جلبک و ساخت مطابق با ابعاد درخواستی کارفرما (عدم محدودیت در ساخت) می‌شود.

سپتیک‌تانک بتن مسلح

مخزن سپتیک بتنی به صورت انباره استوانه‌ای شکل بوده و از جنس بتن مسلح با سیمان تیپ ۵ ضد سولفات که از داخل و خارج توسط پلیمرهای شیمیایی ایزوله شده شده است در ظرفیت‌های مختلف ساخته می‌شود.

این دستگاه به صورت پیش‌ساخته بوده و در محل به راحتی قابل نصب و راه‌اندازی است.

طریقه نصب مخازن سپتیک تولیدی شرکت فرآب صنعت

انواع مختلف سپتیک‌تانک بر اساس جنس تولید در محل پروژه، نصب و راه‌اندازی می‌شود. پس از بازدید از محل نصب، نقشه‌های اجرایی به کارفرما ارائه می‌شود.

مشتریان باید بر اساس نقشه‌های اجرایی اقدام به خاکبرداری کرده و با هماهنگی، مخزن سپتیک تانک را نصب کنند.

برخی نکات در این راستا در ادامه آمده است؛

 • در صورت تردد ماشین‌آلات سنگین در مکان نصب سپتیک، توصیه می‌شود به وسیله فنس جداسازی صورت گیرد
 • عمق نصب سپتیک باید به طریقی باشد که خروجی فاضلاب به صورت ثقلی  وارد لوله ورودی سپتیک شود.
 • محل نصب باید حداقل ۱۰ متر از ساختمان و ۳۰ متر از چاه‌های آب فاصله داشته باشد.
 • زیر سازی و رگلاژ محل نصب سپتیک ضروری است.( شیب سطح زیر سپتیک صفر در صد است)
 • فاصله مناسب از ساختمان حداقل ۳ متر
 • سپتیک‌تانک به سفارش شرکت شتابان شمال – کاله آملسپتیک‌تانک‌های فرآب صنعت چه مزیتی برای شما خواهد داشت
 • سریع و آسان نصب می‌شود.
 • فضای مورد نیاز دستگاه محدود و کم است.
 • نیازی به برق ندارد.
 • به قطعات یدکی و قطعات خاص صنعتی نیازی ندارد.
 • دستگاه پس از نصب هیچگونه هزینه سرویس و نگهداری بعدی ندارد.
 • کارکرد دستگاه بدون صدا می‌باشد.
 • تولید و نگهداری دستگاه هیچ‌گونه ارزبری ندارد.
 • COD، BOD  فاضلاب ورودی را به نسبت قابل ملاحظه کاهش می‌دهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا