امنیتتوسعه شبکهوب

حذف برنامه های مضر از گوگل پلی انجام شد

5/5 - (1 امتیاز)

گوگل پلی پس از اینکه متوجه شد که بعضی برنامه‌ها اطلاعات شخصی کاربران از جمله شماره تلفن و آدرس ایمیل را می‌دزدند چندین برنامه را حذف کرد.به گزارش سیار نیوز، گوگل گفته است که مرتباً علیه برنامه‌هایی که با خط‌مشی‌های آن مطابقت ندارند، «اقدامات مناسب» انجام می‌دهد. در ادامه به روند حذف برنامه های مضر از گوگل پلی می‌پردازیم.

حذف برنامه های مضر که بد افزار بودند

به تازگی، گوگل شش اپلیکیشن آلوده به بدافزار دزد بانک Sharkbot را از گوگل پلی حذف کرده است. این برنامه‌ها که به عنوان راه‌حل‌های آنتی ویروس ظاهر می‌شوند، 15000 بار قبل از اینکه از فروشگاه خارج شوند دانلود شدند.

طبق گزارش بی بی سی، آخرین دسته از بیش از 12 دوازده برنامه حذف شده از فروشگاه گوگل پلی شامل یک اسکنر کد QR، یک برنامه آب و هوا و یک برنامه دعای مسلمانان بود.

سرمایه گذاری طلا | سامانه طلاین | تبلیغات سرمایه گذاری طلا | سامانه طلاین

این گزارش می‌گوید این برنامه‌ها حاوی کد مخربی بودند که داده‌های افراد را جمع‌آوری می‌کرد و افزود که بعضی از برنامه‌ها بیش از 10 میلیون بار دانلود شده‌اند.

گفته‌های صاحبان گوگل پلی درباره حذف برنامه های مضر

بی‌بی‌سی به نقل از سخنگوی گوگل گفت: «وقتی تشخیص می‌دهیم برنامه‌ای این خط‌مشی‌ها را نقض می‌کند، اقدامات لازم را انجام می‌دهیم.»

«همه برنامه‌های موجود درگوگل پلی، صرف‌نظر از توسعه‌دهنده، باید با خط‌مشی‌های ما مطابقت داشته باشند.»

چه برنامه‌هایی از نظر گوگل پلی مخرب هستند؟
چه برنامه‌هایی از نظر گوگل پلی مخرب هستند؟

چه برنامه‌هایی از نظر گوگل پلی مخرب هستند؟

طبق خط‌مشی محتوای برنامه‌نویس گوگل، برنامه‌هایی که فریبنده، مخرب یا قصد سوء استفاده از هر شبکه، دستگاه یا داده‌های شخصی را دارند، اکیداً از حضور در فروشگاه گوگل پلی ممنوع هستند.همچنین به توسعه‌دهندگان برنامه هشدار داده شده است که باید با کاربران در مورد اطلاعاتی که به اشتراک می‌گذارند شفاف باشند.

مثال‌هایی از حذف برنامه های مضر در گوگل پلی

  • این خبر به دنبال توسعه‌ای است که در آن گوگل 6 برنامه را از فروشگاه پلی حذف کرد.
  • این برنامه‌ها به عنوان راه‌حل‌های آنتی ویروس برای گوشی‌های هوشمند اندرویدی طراحی شده‌اند.
  • همچنین به بدافزار دزد بانک Sharkbot آلوده شدند.
  • آنها همچنین 15000 بار دانلود شدند.
  • برنامه‌هایی که گوشی‌ها را هدف قرار داده‌اند، از ویژگی geofencing برای سرقت اطلاعات ورود کاربران در ایتالیا و بریتانیا استفاده می‌کنند.
  • در اوایل سال جاری، یک شرکت امنیتی اپلیکیشنی را کشف کرد که اطلاعات مالی کاربران را در گوشی‌های هوشمند اندرویدی به سرقت می‌برد.
  • این برنامه به عنوان یک برنامه منبع باز ظاهر می‌شد که همان عملکرد را ارائه می‌دهد.
  • همگی آنها به یک تروجان بانکی شرور آلوده شده بود و قبل از حذف شدن از فروشگاه گوگل پلی بیش از 10000 بار دانلود شد.

جمع‌بندی

در این نوشته به روند حذف برنامه های مضر در گوگل پلی پرداخیتم. این برنامه‌ها می‌توانستند اطلاعات کاربران را سرقت کرده یا به ساختار دستگاه‌های آن‌ها آسیب بزنند. شما می‌توانید اخبار دیگر در زمینه امنیت را در سیار نیوز مطالعه کنید.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن